Chodniki z kamienia naturalnego

Najbardziej naturalnym partnerem dla wszystkich roślin w ogrodzie jest z pewnością kamień naturalny. Przykładowo, na dużych obszarach trawiastych doskonale wygląda chodnik wykonany z nieoszlifowanych kamieni o większych rozmiarach. Jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał naturalnie i nie stracił nic ze swojego naturalnego charakteru, koniecznie do układania chodnika wybierz kamień naturalny.

 

Nie zapomnij o ogólnej koncepcji

Niezależnie od tego, czy myślisz o kamiennym chodniku, czy o całym kamiennym tarasie, pamiętaj, że wszystko musi wyglądać jak najbardziej naturalnie. Ogólny wygląd takich miejsc w ogrodzie nie może zostać zakłócony ani przez nieodpowiedni dobór koloru, ani przez niewłaściwą strukturę materiału. Należy również dobrze zaplanować poszczególne strefy funkcyjne. Oznacza to funkcjonalne obszary użytkowe, ale także obszary ozdobne i obszary dostępu. Warto pamiętać, że chodnik, który nie zawsze prowadzi prosto i od razu do celu, zawsze wygląda przyjemniej, a także wydaje się dłuższy.

 

Co należy wziąć pod uwagę

Dla jednej osoby idącej chodnikiem szerokość ścieżki wynosząca 75 cm jest w zupełności wystarczająca. W przypadku dwóch osób odległość między krawędziami chodnika powinna wynosić co najmniej 130 cm. Jeżeli chodzi o podjazd do garażu, jego szerokość musi wynosić co najmniej 250 cm. Jeśli te wymiary są brane pod uwagę, wystarczy wybrać rodzaj kostki i rozważyć jej dostępność. Chodzenie po chodniku prowadzącym do domu musi być bezpieczne przez cały czas i bez względu na warunki pogodowe. Dlatego należy wybierać materiały o szorstkiej powierzchni.

 

Uważaj na zapadanie się i wystawanie kamieni

Wystające kamienie mogą przeszkadzać podczas koszenia trawy, ale mogą też stanowić problem, gdy się zapadną. Należy zatem oczekiwać, że po pewnym czasie od ułożenia kamienie opadną z powodu osiadania.  Jednak wystające kamienie stanowią większe zagrożenie dla kosiarki.

 

Struktura i kolor materiału

Ścieżkę ogrodową można również wyłożyć mniejszymi, nieregularnymi kamieniami. Będzie to wymagało nieco więcej cierpliwości, ale warto. W tym przypadku stosuje się bardzo twardy rdzawobrązowy kwarcyt, który doskonale nadaje się do obramowania chodnika pokrytego kamiennym żwirem. Kamienne tarasy mogą być wykonane na przykład z kawałków ciętego granitu, a jako podłoże można zastosować betonową wylewkę.

 

 

Co można osiągnąć dzięki właściwemu sadzeniu roślin

Być może nie będziecie nawet chcieli w to uwierzyć, ale prawda jest taka, że odpowiednio dobrane zazielenienie chodnika i przemyślane zasadzenie zieleni może zamaskować błędy architekta. Należy jednak uważać na źle dobraną zieleń, ponieważ może ona jeszcze bardziej uwydatnić błędy.

 

 

Źródło: Moje bydlení

PolandGermanEnglishCzech