OBRÓBKA KAMIENIA NATURALNEGO

Zakłady kamieniarskie są obecnie wyposażone w nowoczesne maszyny z piłami tarczowymi i tarczami ściernymi, a do zdobienia powszechnie stosuje się wytrawianie kwasem solnym. Praca ręczna jest stosowana tylko w przypadku bardzo złożonych produktów, gdzie użycie maszyn nie jest możliwe.

 

Metody obróbki kamienia naturalnego

Przy tworzeniu nowoczesnych materiałów do prac wykończeniowych ważną rolę odgrywa obróbka kamienia fakturowanego. W zależności od jego rodzaju można uzyskać różne powierzchnie:

  • Polerowana powierzchnia jest gładka i idealnie gładka oraz ma wyraźny lustrzany połysk.
  • Gładka, matowa powierzchnia nazywana jest również powierzchnią błyszczącą. Nie posiada charakterystycznego połysku powierzchni polerowanej, ale jest gładka w dotyku i dla oka, bez śladów szlifowania, z pełnym ujawnieniem wzoru kamienia.
  • Polerowana powierzchnia jest jednolicie chropowata, z nierównościami reliefu nieprzekraczającymi 0,5 mm.
  • Wysokość chropowatości powierzchni ciętej wynosi do 2 mm. Efekt ten uzyskuje się poprzez przepiłowanie kamienia maszyną bez dalszej obróbki.
  • W dotyku powierzchnia poddana obróbce cieplnej jest szorstka, natomiast wizualnie wykazuje oznaki złuszczania.
  • Powierzchnia pęknięta lub spękana ma jednolicie szorstką teksturę, wystające nierówności nie przekraczają 5 mm.
  • Tłoczona powierzchnia jest imitacją skały. Ma nieregularną strukturę z chaotycznymi zagłębieniami i wgłębieniami, wysokość reliefu waha się od 50 do 200 mm.

Faktura powierzchni podkreśla piękno naturalnego kamienia. Pod wieloma względami jest on wybierany w zależności od celu pracy, ale rodzaj kamienia jest również brany pod uwagę. Jadeit, onyks i marmur są zazwyczaj wykończone przez polerowanie, podczas gdy granit jest spektakularny z różnymi rodzajami powierzchni, czasami z kombinacją połysku i szorstkiej wyszczerbionej imitacji. Ponadto, rodzaj obróbki kamienia determinuje również same elementy wystroju wnętrza. Mniejsze elementy okładzin, takie jak opaski, portale, podciągi, cokoły, a także elementy dekoracyjne, takie jak wazony, świeczniki, rzeźby. Szczotkowane powierzchnie podkreślają porowatą fakturę wapienia, skał muszlowych i białego marmuru przy tworzeniu elementów okładzinowych. Surowo rozdrobniona „skała“ jest szeroko stosowana w produkcji płyt do zewnętrznego wykończenia budynków.

 

 

Źródło: Dvamolotka

PolandGermanEnglishCzech