DLACZEGO TAK? 8

obklady s pozadím se sytě rudými okrasnými keři

Nakrywy są elementem dekoracyjnym, ale tylko w przypadku, kiedy są wykonane z właściwą starannością. Trudno jednak dopatrzyć się staranności na sąsiednich zdjęciach.

Niezależnie od tego, czy to Kielce, Iwonicz Zdrój czy Kołobrzeg – wykonawstwo wygląda podobnie. Zaczynam nabierać przekonania, że taka „bylejakość” staje się standar-dem akceptowanym przez projektanta, inwestora, inspektora nadzoru.

Nie tak dawno spotkałem się ze stwierdzeniem, że tolerancja na grubości +/- 1 cm nie jest problem. Dla mnie jest. A jakim, to widać na pierwszym zdjęciu. Drugie zdjęcie obrazuje wielokrotnie poruszany przeze mnie problem błędnego wykonywania naroży ciętych „na szregę” – czyli pod kątem 45 stopni. Jest to, niestety, często spotykany system połączeń, którego pochodzenia można doszukiwać się w stolarstwie. Przy takim zamontowaniu krawędzie są narażone na uszkodzenia i bardzo szybko pojawią się pierwsze szczerby. A wtedy już tylko krok do wydatków związanych z remontem i wymianą – z uwagi na wygląd i stan techniczny.

Może by się to zmieniło, gdyby na obiektach zaczęły figurować imienne listy osób i firm związanych z wykonawstwem?

Inną sprawą są „pseudoremonty”. Taka „papranina” wcale nie jest tańsza od poprawnej, gruntownej naprawy.

Przykładów jest wiele… Na trzecim zdjęciu znów prezentuję deptak w Kołobrzegu. Czy w tak reprezentacyjnym miejscu nikt – a zwłaszcza decydenci – nie dostrzegają tego? Przecież trudno liczyć na to, że spośród kilku tysięcy osób przechodzących tędy codziennie nikt tego nie zauważy. Co pomyślą o naszych rzemieślnikach zagraniczni goście, którzy stanowią połowę spacerowiczów? A może tylko za granicą umiemy dobrze wykonywać swoją pracę? Lub przestaliśmy już być wrażliwi na naruszanie podstawowych zasad estetyki?

Mam nadzieję, że nowy system szkolnictwa zawodowego spowoduje, że będziemy mieli do czy-nienia z wykwalifikowanymi rzemieślnikami, a nie tylko ze „złotą rączką”, co każde zlecenie przyjmie. W innym przypadku będziemy musieli ciągle żyć w zadziwieniu zawartym w pytaniu: dlaczego tak?

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Bogusław Skolak   |   Data: wtorek, 20 grudnia 2016

PolandGermanEnglishCzech