KAMIEŃ WYDOBYWANY JAK WĘGIEL

pohled do hlubinného dolu, kde se těží kámen, dlouhá místnost, bodová světla a několik lidí řešící těžbu

Szukając ciekawostek w internecie, natknęliśmy się na fotografię z kopalni kamienia, w której wydobywa się nie metodą odkrywkową, a głębinową. Znamy taką kopalnię we Włoszech, ale na zdjęciu był zupełnie inny materiał. Okazało się, że kopalnia ze zdjęcia to kopalnia w Portland na południu Wielkiej Brytanii, a wydobywany materiał to wapień oolityczny.

Portland to wyspa w hrabstwie Dorset na kanale La Manche zbudowana w całości ze skał wapiennych. Ma 6 kilometrów długości i 2,4 kilometra szerokości. Choć uważana za wyspę, ma połączenie cienkim pasmem lądu z Wielką Brytanią.

Eksploatacja wapienia z Portland ma długą historię. Początki eksploatacji wapienia portlandzkiego sięgają starożytności, kiedy to wytwarzano z niego sarkofagi. W XI w. zbudowano z niego zamek Wilhelma II Rudego w Portland. Od XIV wieku był stosowany w budynkach londyńskich. Długa historia wydobycia wapieni widoczna jest na całej wyspie w postaci ponad 80 wyrobisk – niektórych nadal czynnych.

Od 1930 roku wydobywaniem wapienia portlandzkiego zajmuje się prywatna firma Albion Stone korzystająca z dwóch wyrobisk: Jordans i Bowers.

Jordans działa od końca 1800 roku. Większość południowych rezerw leży na terenie lokalnego klubu krykieta i szkolnych kortów tenisowych. Aby uniknąć niszczenia terenu na poziomie powierzchni, zastosowano wydobycie podziemne, bowiem tylko na taką formę wyraził zgodę miejscowy urząd geologiczny.

Dodatkowo rezerwy na północy zostały wyznaczone, jako „miejsce o szczególnym znaczeniu naukowym” (SSSI). Oznacza to, że podstawowa metodą wydobycia musi uwzględniać unikanie technik wywołujących zanieczyszczenie, hałas i potencjalnie szkodliwych wybuchów w celu ochrony otaczającego środowiska.

Kamieniołom w Bowers działa od XVIII wieku. Wydobycie z tego miejsca obecnie również znajduje się całkowicie pod ziemią. Nowa kopalnia Bowers, która została otwarta w 2015 roku, ma dostęp do ogromnych rezerw pod szkolnymi boiskami na południe i wschód od pierwotnego miejsca kamieniołomu Bowers.

Ciekawostką związaną z kamieniarstwem na wyspie Portland, jest fakt, że mieszkańcy wyspy nie używają słowa rabbit (ang. królik) zastępując je słowem bunny. Wywodzi się to ze starego przesądu rozpowszechnionego wśród robotników kamieniołomów, którzy winili króliki za niebezpieczne osunięcia skał.

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Dariusz Wawrzynkiewicz   |   Data: wtorek, 24 września 2019

PolandGermanEnglishCzech