Przedstawiamy wyjątkową kostkę bazaltową, która nada wnętrzu odrobinę luksusu

pohled na čedičovou dlažbu hranatého, nepravidelného tvaru s pohledem na 2 schody ke dveřím. Pohled je do chodby.

Kostka bazaltowa, czyli kostka z roztopionego bazaltu, jest bardzo odporna mechanicznie i chemicznie oraz posiada atrakcyjny, niecodzienny, dosłownie luksusowy wygląd. Jej powierzchnia może być gładka lub antypoślizgowa.

Kostka brukowa ze stopionego bazaltu jest wytwarzana przez topienie naturalnego bazaltu, a następnie odlewanie go w metalowych formach. Daje to doskonałe właściwości brukarskie, dzięki czemu produkty te nadają się również do zastosowań przemysłowych. Oczywiście świetnie prezentują się we wnętrzach i dodają luksusu brukowanym powierzchniom naszych balkonów, tarasów i ogrodów.

Przednia i tylna strona kostki brukowej wykonanej ze stopionego bazaltu

Kostka brukowa ze stopionego bazaltu może mieć gładką lub antypoślizgową powierzchnię, dodatkowo produkowane są różne akcesoria, takie jak płytki, cokoły, L-kształtki i płytki o różnych nietypowych kształtach. Odcień koloru bazaltowej kostki jest zawsze określony przez charakter tego naturalnego materiału, dlatego nie można go zmienić ani pomalować. Każda płytka jest oryginalna, dlatego kostka bazaltowa jest niepowtarzalna i unikatowa.

Kostkę bazaltową produkuje się w trzech podstawowych rodzajach spodniej strony. Najczęściej stosowana jest tzw. siatka drobna (oznaczona JR), która służy do klejenia  masą uszczelniającą lub zaprawą murarską tak jak płytki ceramiczne. Produkowana jest jednak również siatka gruboziarnista (oznaczenie R), która nie jest już tak często używana jak w przeszłości (wcześniej stosowano częściej tzw. metodę układania „na żywo”, gdy płytki układano na warstwie mieszanki wilgotnego betonu bezpośrednio przy betonowaniu podłóg). Po trzecie, produkowane płytki są gładkie bez rowkowania(oznaczenie H), ale są rzadko stosowane, tylko przy specjalnych rodzajach klejenia, gdy wymagana jest minimalna grubość kleju bazowego. Oprócz siatki w trakcie produkcji w spodnią powierzchnię wciskany jest również piasek, co dodatkowo poprawia przyczepność kostki brukowej.

Właściwości nawierzchni z topionego bazaltu

Bazalt to kamień sprzed miliona lat, który można uszlachetnić tylko przez przetopienie. Uzyskujemy produkty o doskonałych właściwościach fizyko-chemicznych. Te właściwości są dużo lepsze niż w przypadku oryginalnego, naturalnego materiału. Przetopiony materiał jest twardy, mocny, odporny na ścieranie, korozję, niechłonny i odporny chemicznie.

Bazalt wcale nie jest drogi, a kupując kostkę brukową z bazaltu uzyskujemy trwały materiał o długiej żywotności i jednocześnie niecodziennym wyglądzie. Atrakcyjny, oryginalny wygląd każdego kawałka tej kostki można porównać do płatka śniegu. Płytki bazaltowe swoją oryginalnością naprawdę przypominają płatki śniegu, z których każdy jest inny. Jednak płatek śniegu znika na jego oczach w jednej chwili, ale płytki bazaltowe pozostają niezmienione przez wiele dziesięcioleci.

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech