čedičové varhany, la gomera

Prawda, że kiedy przy różnych okazjach oglądamy zdjęcia, to każdy z nas podświadomie zwraca uwagę na kamień? I nie zawsze w postaci dotkniętej ludzką ręką lub jego narzędziami.

Tak też było w tym przypadku. Uwagę zatrzymało piękno natury w naturalnej postaci.

Los Órganos to klify usytuowane na północy wyspy La Gomera (Wyspy Kanaryjskie). Co sprawia, że są tak wyjątkowe? Odpowiedź jest jedna: ich niesamowity kształt! Porównuje się je często do kościelnych organów, które zostały wyrzeźbione w skale – stąd też ich nazwa Los Órganos. I być może nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie ich wielkość.

Szerokie na 200 metrów i wysokie na 80 metrów potężne bazaltowe słupy tworzą widok, jakiego nie zobaczymy w żadnej innej części Wysp Kanaryjskich.

Ciekawe, że formacja ma swoją niewidoczną kontynuację poniżej lustra wody.

Los Órganos jest pomikiem przyrody od 1994 roku. Jest także miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, a także – w swojej podwodnej części – licznej flory i fauny morskiej.

W 2011 r. miejsce to zostało również ogłoszone, jako Specjalną Strefą Ochrony (ZEC).

Opisywany klif można zobaczyć wyłącznie od strony wody. Aby do niego dotrzeć, trzeba skorzystać z oferty jednego z miejscowych biur turystycznych, które zabierają chętnych na czterogodzinny rejs statkiem. Statki wycieczkowe ruszają głównie z miejscowości Valle Gran Rey oraz Playa de Santiago.

Takich wystąpień bazaltowych na świecie jest tylko kilka. Dlatego spędzając urlop na Wyspach Kanaryjskich warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyć to wspaniałe miejsce.

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski   |   Data: środa, 13 listopada 2019

PolandGermanEnglishCzech