W jaki sposób murki w ogrodzie pomagają chronić od mrozu?

pohled na hrubou zídku složenou z nepravidelných kamenů světlé barvy a zprava prorůstá břečťan.

Największy sens ma postawienie murków wokół ogrodu, ale w żaden sposób nam to nie gwarantuje, że w ogrodzie będzie znacznie cieplej. Jeśli jednak ściana zostanie umieszczona we właściwym miejscu, może ochronić rośliny przed przygruntowym, mroźnym powietrzem, które próbuje się dostać do ogrodu z zewnątrz. Rzeczywiście, ta metoda była stosowana od dawna, na przykład, do ochrony winnic, gdzie przd mrozem pomagały uchronić na sucho ułożone kamienie.  Kamienie pobierano z bezpośrednio z otaczającej ziemi.

Ceglane ogrodzenia są w naszym kraju tradycyjnym, ale trzeba również powiedzieć, że obecnie stosunkowo drogim rozwiązaniem. Z drugiej strony zapewniają poczucie prywatności i bezpieczeństwa na działce, a dodatkowo pełnią funkcję tzw. mrozoodpornych ścian, czyli barier mrozowych, gdyż mogą zatrzymać mroźne powietrze. Ściany chroniące przd mrozem wcale nie muszą być wysokie, wystarczy jeden metr wysokości.

Ale nie chodzi tylko o to, żeby postawić „wystarczająco wysoki mur otaczający kawałek ziemi”. Przede wszystkim należy upewnić się, że mroźne powietrze jest odprowadzane wzdłuż ściany, na przykład do najniższego punktu przed działką. Tutaj zatrzyma się i tworzy się tak zwana kotlina mrozu. Idealnie będzie, jeśli w tym miejscu nie będziemy nic uprawiać, a jeśli już, to z pewnością unikajmy drzew i krzewów owocowych, a także sadzenia bylin kwitnących wczesną wiosną. Wybierajmy odmiany odporne na mróz i wytrzymałe.

Mur choniący przed mrozem z powodzeniem można zbudować na sucho, w tej metodzie układamy jeden na drugim odpowiednio ukształtowane i dostatecznie duże kamienie. A co najważniejsze – sucha ściana stanie się organiczną częścią ogrodu i całego terenu. Samodzielnie będzie funkcjonowała jako mały ogródek. W pęknięciach (spoinach) między kamieniami stopniowo zaczną rosnąć rośliny, które uwielbiają dokładnie takie środowisko. Te rośliny nazywamy odpornymi na suszę a należy do nich wiele rodzajów ziół. Na przykład glitnik jaskółcze ziele, rojnik, ale także wysokie dziewanny wielokwiatowe . Suche ściany są tzw. dwustronne, czyli rośliny rosną w nich z obydwu stron, a co więcej, stają się ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Poczynając od różnych owadów po jaszczurki, węże, a nawet łasice, które będą pomocne przy tępieniu szkodliwych gryzoni w ogrodzie.

I nie ma wcale potrzeby tworzenia muru, który będzie ze wszystkich stron szczelnie otaczał  ogród , wystarczy zaobserwować, skąd płynie przygruntowe, mroźne powietrze. To od nas zależy, jak wysoki mur postawimy, ale zbyt wysoka ściana uniemożliwi dostęp na przykład pożytecznym jeżom. O tym też powinniśmy pomyśleć. Jeże potrafią poradzić sobie z niskim murkiem, nie są „niezdarnymi piłeczkami”, ale doświadczonymi wspinaczami, spacerowiczami, biegaczami i myśliwymi, którzy nie boją się np. żmiji.

I jeszcze jedna zaleta postawienia muru, u jego podnóża po wewnętrznej stronie wyrosną i zakwitną, przebiśniegi, żonkile i inne zwiastuny wiosny. Potrafi też powstrzymać silniejsze podmuchy wiatru, ale tylko w ograniczonym stopniu, ponieważ wiatr jest naprawdę szybki i tworzy wiry,dla których niski mur nie jest poważną przeszkodą. Dlatego ściany i mury chronią przed wiatrem tylko niskie drzewostany rosnące w pobliżu lub rośliny będące w spoinach po wewnętrznej stronie ściany. Wręcz przeciwnie, drzewa i krzewy działają jak dobra osłona przed wiatrem, ponieważ spowalniają wiatr tylko częściowo go przepuszczając.

Ścianę lub mur chroniący przed mrozem można również zastąpić żywopłotem, ale nie możemy go przycinać od dołu i musimy wybrać drzewa wiecznie zielone, które dobrze znoszą mróz. Takie ogrodzenie musi być po prostu szczelne i gęste. Innym rozwiązaniem jest wał,  którego ale budowę musimy wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem modelowania terenu ogrodu. Tę metodę stosowano również w starożytności i jeśli połączymy wały z gęstym żywopłotem, to zyskamy dobre rozwiązanie. Gabiony i systemy budowlane wymagające wykonania fundamentów to stosunkowo drogie rozwiązanie. Wał wraz z żywopłotem doskonale sprawdza się nawet jako ochrona przed wiatrem. Pokonując ich wysokość wiatr się przeniesie do wyższych partii, gdzie rosną drzewa.

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech