We wnętrzu kamień naturalny staje się soliterem
Kamień naturalny zawsze ożywia mieszkanie, wnosi do wnętrza niewielką część natury, podobnie jak lite drewno. Naturalne materiały w ogóle nadają się do łączenia ze sobą i można stworzyć nie tylko architekturę rustykalną, ale także wnętrza i elewacje o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Jakie rodzaje kamienia nadają się do wnętrz i jak je zastosować? Jak są obrabiane powierzchnie z kamienia naturalnego?
Blaty kuchenne i glazura za nimi, parapety, schody, umywalki, kostka brukowa, terakota, układanie kominków i kominków, a także elewacje, wszystko to do wnętrz można zrealizować z kamienia naturalnego. Samo określenie „kamień naturalny” mówi, że używając kamienia osiągniemy połączenie z naturą i jej rozwojem. Dom pełen sztucznych materiałów nie ma swojego naturalnego uroku.
Oferta wielu rodzajów kamienia naturalnego, jego barwne powierzchnie, wzory i struktura oraz obróbka powierzchni zapewnią wnętrzu naturalny, elegancki i oryginalny wygląd. Ponadczasowość naturalnego kamienia łączy się wtedy z jego długowiecznością.
Kamień można zastosować w każdym pomieszczeniu – w korytarzach, przedpokojach i korytarzach, kuchniach, łazienkach i toaletach, w salonach i sypialniach. Ponadto nadaje się do każdego typu budynków, w tym do wnętrz domów i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.
We wnętrzach swoje miejsce znajdą marmur, granit, trawertyn, piaskowiec, wapień, łupek, margiel, gips, porfir, kamienie półszlachetne i inne rodzaje kamienia.
Obróbka powierzchni kamienia naturalnego
Kamień naturalny może być na przykład rozdrobniony, cięty, polerowany, matowy, szczotkowany i koralikowy. Interesujący jest również wygląd naturalnego kamienia o nazwie ANTIK. Należy dodać, że dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęto dostrzegać walory estetyczne powierzchni kamienia naturalnego. Do tego czasu nawet kamienne posągi były tylko otynkowane i pomalowane. Jednak obróbka powierzchni surowego kamienia jest znana od czasów starożytnych.
Obróbka powierzchni kamienia wpływa na wygląd (estetykę) końcowego produktu, ale także na właściwości fizyczne kamienia: antypoślizgowość, zmywalność, odporność na zabrudzenia, graffiti,… Obróbka powierzchni wpływa na barwę kamienia, która się różni u kamienia mokrego lub suchego. Przy produkcji płyt kamiennych z dużych bloków każdy rodzaj powierzchni uzyskuje się w określonym procesie, przy użyciu określonych narzędzi i środków chemicznych wprowadzonych pod tarcze polerskie. Każda zmiana ustalonej procedury zmieni ostateczny wygląd obrabianego kamienia.
Wstępną obróbką powierzchni kamienia nazywane jest opracowanie powierzchni z różnicą większą niż 2 mm pomiędzy występami i wgłębieniami. Rozróżniamy powierzchnie szlifowane, płomieniowane, piaskowane, satynowane i inne. Wymagana obróbka powierzchni nie może być zastosowana do wszystkich rodzajów materiałów. Na przykład wapień i marmur są podatne na uszkodzenia mechaniczne i dlatego wymagają dokładniejszej obróbki, a także stosowania różnych środków chemicznych i narzędzi do obróbki skrawaniem. Po wstępnej obróbce powierzchni kamień ma szare odcienie. Potem następuje ostateczna obróbka powierzchni.
Na przykład wygląd i właściwości kamienia antycznego są takie jak u kamienia szlifowanego lub polerowanego. Odpowiednia jest również penetracja, która sprawia, że kolor materiałów nabiera głębi, podobnie jak połysk powierzchni u kamieni polerowanych przy obróbce bez penetracji. Warto zaznaczyć, że penetracja jeszcze bardziej intensyfikuje kolor i lepiej zabezpiecza kamień.
Źródło: www.ceskestavby.cz