Dotknij kamienia

Trwały, ładny, naturalny i zawsze oryginalny materiał – kamień – niektóre są starsze niż rasa ludzka na Ziemi. Na pierwszy rzut oka jest zimnym i pozbawionym życia kamieniem, ale wystarczy, aby zaświeciło na niego słońce, a cienie gałęzi liściastych drzew kołyszących się na wietrze zamigoczą na nim, a gdy pada na niego deszcz… Każdy kamień jest inny i mimo upływu czasu ciągle stoi w tym samym miejscu. Od zawsze też chodziliśmy po kamieniu.
Połączenie kamienia i żywych roślin było wykorzystywane przez ogrodników od czasów starożytnych i miejmy nadzieję, że ten trend nie zniknie w przyszłości. I żeby to zobaczyć nie ma potrzeby jechać daleko na wschód do ogrodów japońskich. W starożytności władcy, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, chronili się w wiszących ogrodach kamiennych budynków i ogrodach umiejscowionych pośrodku pałaców, których fundamentem był kamień.
Kamienie polne – otoczaki
Nawet samotny kamień leżący w trawie wygląda niesamowicie. Ponadczasowe, tajemnicze, kamienie rozrzucone po trawniku w kierunkach, w których najczęściej będziemy spacerować po ogrodzie. To jakby skakać kamień po kamieniu przez wartki strumień. Błyszczy w słońcu, ciemnieje po deszczu, w upale jest rozgrzany, gromadząc ciepło promieni słonecznych. Takie są właśnie kamienie polne zwane otoczakami.

Kamienie polne rozsianie po ogrodzie pozwalają nam dostać się z miejsca na miejsce na przykład na leżak czy sofę,gdzie odpoczywamy lub gdziekolwiek indziej. Kamienie polne są zabawną, ale i funkcjonalną formą zastępującąścieżki, chodniki i drogi. Dzięki nim możemy dotrzeć do wyznaczonego miejsca relatywnie suchą stopą nawet po ulewnym deszczu czy porannej lub wieczornej rosie. Jednak z drugiej strony „otoczaki” mogą też tylko wskazywać kierunek a potem nagle zniknąć, bez kontynuacji ścieżki, jako pielgrzym w opowiadaniu, który zauważył świeże ślady na śniegu a one nagle zniknęły. Co się z nim stało? Gdzie poszedł? Odleciał? Ulotnił się? Zniknął? A otoczaki nas wiodą: idź dalej po trawie, nawet na boso, ale właśnie tędy.
Otoczaki mogą być z andezytów, piaskowców o różnych kolorach i wzorach, wapienia, łupka, piaskowca indyjskiego i innych materiałów. Kamień może być rozdrobniony, albo opracowany. Kamienie na otoczaki powinny być płaskie i wystarczająco mocne oraz stabilne, dzięki temu w miejscu ułożenia nie będą się poruszać, chybotać czy kołysać.




Kamienne kostki ogrodowe
Natomiast jeśli zależy nam na solidnych kamiennych nawierzchniach, ścieżkach, chodnikach, ale również schodach pokonujących różnice wysokości spadzistego ogrodu, odpowiednim rozwiązaniem będzie kostka brukowa. W historycznych centrach miast znajdziemy kostkę brukową (tzw. Kocie łby). Owszem brukowane tereny w pobliżu domów mogą być wykonane z dużo szerszej gamy materiałów takich jak: kwarcytu o różnych odcieniach, łupka, piaskowca, andezytu, porfiru, wapienia, granitu, gnejsu i innych. Oprócz wspomnianych już kostek brukowych możemy uzyskać obrobione płytki kamienne, a także rozdrobnione płaskie surowe kamienie.
Kamień musi zawsze wpasować się do otoczenia, nie powinien na działce czy w danej lokalizacji działać zakłócająco. Innych materiałów używamy do aranżacji ogrodu japońskiego,czy też orientalnego lub śródziemnomorskiego, innych zaś do ogrodu w stylu wiejskiej farmy w stylu tradycyjnym (na przykład barokowym), innych znowu do nowoczesnej willi i tym podobnych. Do tarasów i na chodniki możemy też użyć polerowany, obrobiony szlachetny kamień, ale ładnie będą również wyglądać również surowe elementy odpowiednio ułożone tworząc różne kształty i umieszczone w betonie.
Połączcie kamień z wodą i światłem
Nie bójmy się łączyć kamienia z elementami wodnymi w ogrodzie, bowiem niesamowicie prezentują się obok siebie. Kamienna ścieżka może przebiegać przez lub wokół stawu, nawet odpowiednio wyprofilowane otoczaki wystające z wody wizualnie ożywią ogród, ale też nadadzą mu bajkowego klimatu. Kamień uwielbia światło. I to nie tylko światło dzienne, ale także oświetlenie nocne. Gra świateł, wody, kamienia i cieni, uzupełniona np. drewnianymi elementami, przez cały rok wyczarowuje w ogrodzie cudowną atmosferę.


Źródło: www.ceskestavby.cz