Dotknij kamienia

Pohled z výšky do zahrady kterou lemují nášlapné kameny po pravé straně je zahradní altánek a kolem cestičky z nášlapných kamenů jsou volně rozeseté okrasné dřeviny a keře

Trwały, ładny, naturalny i zawsze oryginalny materiał – kamień – niektóre są starsze niż rasa ludzka na Ziemi. Na pierwszy rzut oka jest zimnym i pozbawionym życia kamieniem, ale wystarczy, aby zaświeciło na niego słońce, a cienie gałęzi liściastych drzew kołyszących się na wietrze zamigoczą na nim, a gdy pada na niego deszcz… Każdy kamień jest inny i mimo upływu czasu ciągle stoi w tym samym miejscu. Od zawsze też chodziliśmy po kamieniu. 

Połączenie kamienia i żywych roślin było wykorzystywane przez ogrodników od czasów starożytnych i miejmy nadzieję, że ten trend nie zniknie w przyszłości. I żeby to zobaczyć nie ma potrzeby jechać daleko na wschód do ogrodów japońskich. W starożytności władcy, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, chronili się w wiszących ogrodach kamiennych budynków i ogrodach umiejscowionych pośrodku pałaców, których fundamentem był kamień.

Kamienie polne – otoczaki

Nawet samotny kamień leżący w trawie wygląda niesamowicie. Ponadczasowe, tajemnicze, kamienie rozrzucone po trawniku w kierunkach, w których najczęściej będziemy spacerować po ogrodzie. To jakby skakać kamień po kamieniu przez wartki strumień. Błyszczy w słońcu, ciemnieje po deszczu, w upale jest rozgrzany, gromadząc ciepło promieni słonecznych. Takie są właśnie kamienie polne zwane otoczakami. 

Šlapáky z indického pískovce

Kamienie polne rozsianie po ogrodzie pozwalają nam dostać się z miejsca na miejsce na przykład na leżak czy sofę,gdzie odpoczywamy lub gdziekolwiek indziej. Kamienie polne są zabawną, ale i funkcjonalną formą zastępującąścieżki, chodniki i drogi. Dzięki nim możemy dotrzeć do wyznaczonego miejsca relatywnie suchą stopą nawet po ulewnym deszczu czy porannej lub wieczornej rosie. Jednak z drugiej strony „otoczaki” mogą też tylko wskazywać kierunek a potem nagle zniknąć, bez kontynuacji ścieżki, jako pielgrzym w opowiadaniu, który zauważył świeże ślady na śniegu a one nagle zniknęły. Co się z nim stało? Gdzie poszedł? Odleciał? Ulotnił się? Zniknął? A otoczaki nas wiodą: idź dalej po trawie, nawet na boso, ale właśnie tędy.

Otoczaki mogą być z andezytów, piaskowców o różnych kolorach i wzorach, wapienia, łupka, piaskowca indyjskiego i innych materiałów. Kamień może być rozdrobniony, albo opracowany. Kamienie na otoczaki powinny być płaskie i wystarczająco mocne oraz stabilne, dzięki temu w miejscu ułożenia nie będą się poruszać, chybotać czy kołysać. 

Nášlapný kámen v zahradě
Dobrodružství nad vodní hladinou
Dobrodružství nad vodní hladinou
Nášlapný kámen v zahradě

Kamienne kostki ogrodowe

Natomiast jeśli zależy nam na solidnych kamiennych nawierzchniach, ścieżkach, chodnikach, ale również  schodach pokonujących różnice wysokości spadzistego ogrodu, odpowiednim rozwiązaniem będzie kostka brukowa. W historycznych centrach miast znajdziemy kostkę brukową (tzw. Kocie łby). Owszem brukowane tereny w pobliżu domów mogą być wykonane z dużo szerszej gamy materiałów takich jak: kwarcytu o różnych odcieniach, łupka, piaskowca, andezytu, porfiru, wapienia, granitu, gnejsu i innych. Oprócz wspomnianych już kostek brukowych możemy uzyskać obrobione płytki kamienne, a także rozdrobnione płaskie surowe kamienie.

Kamień musi zawsze wpasować  się do otoczenia, nie powinien na działce czy w danej lokalizacji działać zakłócająco. Innych materiałów używamy do aranżacji ogrodu japońskiego,czy też orientalnego lub  śródziemnomorskiego, innych zaś do ogrodu w stylu  wiejskiej farmy w stylu tradycyjnym (na przykład barokowym), innych znowu do nowoczesnej willi i tym podobnych. Do tarasów i na chodniki możemy też użyć polerowany, obrobiony szlachetny kamień, ale ładnie będą również wyglądać również surowe elementy odpowiednio ułożone tworząc różne kształty i umieszczone w betonie.

Połączcie kamień z wodą i światłem

Nie bójmy się łączyć kamienia z elementami wodnymi w ogrodzie, bowiem niesamowicie prezentują się obok siebie. Kamienna ścieżka może przebiegać przez lub wokół stawu, nawet odpowiednio wyprofilowane otoczaki wystające z wody wizualnie ożywią ogród, ale też nadadzą mu bajkowego klimatu. Kamień uwielbia światło. I to nie tylko światło dzienne, ale także oświetlenie nocne. Gra świateł, wody, kamienia i cieni, uzupełniona np. drewnianymi elementami, przez cały rok wyczarowuje w ogrodzie cudowną atmosferę.

Kamená dlažba a schodiště
Kamená dlažba a schodiště uprostřed kamenných opěrných zídek

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech