Jak i gdzie wykorzystać kamień w ogrodzie

Pohled na položené oblázky tvořící chodník v zahradě

Czy można sobie wyobrazić ogród bez żadnego kamiennego elementu? Ja z pewnością nie potrafię. Kamień jest częścią ogrodu, podobnie jak gleba, która powstała w wyniku wietrzenia skał i rozkładu żywej materii na składniki odżywcze. Uproszczona definicja ogrodu może brzmieć następująco ogród = gleba + woda + kamień + drewno + rośliny. Jest wprawdzie niekompletna, ale świadczy o dużym znaczeniu kamienia w ogrodzie. Gdzie wszędzie w ogrodzie można wykorzystać kamień?

1. Ściółka

Kiedy mówimy o ściółce, wyobrażamy sobie zmieloną korę lub drewno. Ale kamień? Tak, kamień może równieżstanowić ściółkę, która ale zasadniczo różni się od materiałów na ściółkę pochodzenia organicznego. W tym celu można kupić różnego rodzaju żwir o różnym pochodzeniu i kolorze, ale także kamyki rzeczne czy przemysłowo piaskowane. Jako materiał do ściółkowania w nasadzeniach ozdobnych są używane frakcje 4/8 lub 8/16 mm.

Na przykład ciężko sobie wyobrazić ogród w stylu japońskim bez przestrzeni wysypanych kamykami lub żwirem, tworzących geometryczne kształty. Ogromną zaletą ściółki mineralnej jest jej stabilność i trwałość. Wadą jest trudniejsza manipulacja ze względu na jej wagę. Ściółka mineralna (żwir, otoczaki, kamyczki) chłodzi glebę i wody w upalne dni ogranicza parowanie wody, ściółka z kory natomiast silnie ociepla i ogrzewa glebę a życie w glebie jest wtedy aktywniejsze nawet w zimne dni.

Štěrk a mulč z kůry

2. Dróżki, ścieżki, chodniki i inne brukowane obszary

Dróżki, ścieżki, chodniki i inne brukowane obszary wykonane z naturalnego kamienia to klasyka, która nigdy się nie znudzi. Niezależnie od tego, czy używamy żwiru lub kamyków na geowłókninie, czy kładziemy kamienne płytki. Ciekawą alternatywą jest kostka brukowa ze sztucznego kamienia (betonu) w absolutnie wiernych imitacjach kamienia, ale także drewna. Kostka brukowa i betonowa zapewni stosunkowo dużą nośność nawierzchni, co z pewnością warto docenić, jeśli planujemy wykorzystać kostkę brukową na podłoże podjazdów lub jako ścieżkę do manipulacji ze sprzętem ogrodniczym. Do tego nadaje się na przykład kamień w formie rozdrobnionej lub tradycyjne kostki granitowe itp. 

Cesta vysypaná štěrkem a lemovaná kameny
Kamenná pěšina
Kamenné schody
Kámen a jezírko + kámen a skalka
Barevné oblázky v betonu
Kamenné dlaždice a vysypávka spár štěrkem větší frakce
Magický kámen

3. Murki, ogrodzenia i inne konstrukcje

Kamieniem można również wzmocnić skarpę, np. w postaci suchego muru, albo muru połączonego zaprawą.Z kamienia zbudujemy ogrodzenie, kominek, wędzarnię, wykonamy podłogę na tarasie i tym podobne. Kamień można również wykorzystać do kształtowania terenu, na przykład przy usypywaniu wzniesień lub stabilizacji obniżeń terenowych. Po prostu z kamienia zbudujemy jakąkolwiek ścianę lub mur. 

Jeśli dla przykładu szczeliny w suchym murze wypełnimy glebą, to rozwiązanie wtedy pozwoli nam posadzić skalniaki odporne na wysychanie. Bardzo dobrze poradzą sobie w szczelinach i spoinach. Stabilność suchego murku uzyskuje się poprzez nakładanie na siebie poszczególnych spoin.

Suchá zídka z kamene a velké kamenné solitéry

4. Kamienne solitery

Kamienne solitery stanowią ozdobę ogródu skalnego, ale także każdego terenu, stawu, itp. Tworzą odpowiednie kompozycje, klimat i np. w połączeniu z soliterami roślinnymi, ale także wodą (tafla wody, fontanna, kaskada, strumień) naprawdę ożywiają ogród. Kamienie nadają się również do zielników gdzie z ich pomocą stworzymy tzw. kamienisko.

Tworzenie ogrodu z kamienia

Ogrodnictwo bez użycia kamieni trudno sobie wyobrazić. Kamień towarzyszy nam w architekturze ogrodowej od wielu tysiącleci. Kamień oddycha historią, a każdy kawałek to kompletny oryginał naturalnego pochodzenia. Ważne jest jednak ułożenie kamieni w ogrodzie. Najbardziej idealny wydaje się wybór kamienia, który jest najbardziej charakterystyczny w okolicy i po prostu do niej należy. Na surowych, nieobrobionych kamieniach doceniamy ich naturalny charakter, ale kamień obrobiony i polerowany również ma swój urok, nie tylko rozdrobniony czy zebrany.

Kamień znajdzie swoje zastosowanie w nowoczesnych, naturalnych, ozdobnych i użytkowych ogrodach. Kamień w wystarczającej ilości możemy nawet znaleźć na własnej działce podczas prac związanych z kształtowaniem krajobrazu, a tego materiału tak naprawdę nie należy wywozić, ponieważ stanowi ukryty skarb. W ogrodzie najbardziej naturalnie wygląda lokalny kamień a dodatkowo jego zdobycie praktycznie nic nas nie kosztuje.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech