Renowacja kamienia to nie tylko czyszczenie

různé typy mramoru a aplikování protiskluzných pásků na ně

Oprócz czyszczenia czasami konieczna jest naprawa uszkodzonego narożnika, krawędzi lub wypełnienie dziury, zagłębienia lub pęknięcia. W takich przypadkach można użyć specjalnego cementu, który jest mieszany w kolorze określonego kamienia. Jednocześnie w uszkodzony obszar wprowadzane jest wzmocnienie ze stali nierdzewnej, co zapobiega ponownemu uszkodzeniu. Po włożeniu zbrojenia wszystko jest razem łączone. Jednak najbardziej kosztowną częścią tej renowacji może być u większych uszkodzeń znalezienie źródła oryginalnego uszkodzonego kamienia lub przynajmniej znalezienie podobnego materiału.

Stosuje się kilka różnych rodzajów impregnacji. Zastosowane środki chemiczne zawsze chronią powierzchnię kamienia przed substancjami obcymi, zmniejszają możliwość zabrudzenia oraz wpływu wilgoci. Bez impregnacji (hydrofobizacja, oleofobizacja) żadna metoda renowacji kamienia nie ma sensu. Brud szybko dostałby się do otwartych porów. Impregnację można sobie wyobrazić jako plastik pokrywający powierzchnię kamienia. Impregnacja ochroni kamień i jednocześnie oddali w czasie dalszą potrzebę renowacji. Impregnacja jednostronnie przepuszcza parę (tylko w kierunku na zewnątrz).

Taśmy lub rowki antypoślizgowe

Powierzchnia kamienia jest zwykle antypoślizgowa, ale tylko częściowo, a jeśli kamień zmoknie, jego powierzchnia staje się śliska, nie mówiąc już o tym, że często zamarza. Z tego powodu zastosowanie zabezpieczeń antypoślizgowych to ostatni krok w renowacji schodów kamiennych oraz kostki brukowej. Możemy zastosować specjalnie klejone taśmy antypoślizgowe, których wytrzymałość nie jest długotrwała (wkrótce się odkleją) lub użyć trwałego zabezpieczenia w formie piaskowanych rowków w kamieniu. Zastosowanie rowków narusza górną gładką warstwę kamienia. Możliwe jest również zastosowanie żywicy z kalibrowanym piaskiem, którą nakładamy na kamień w miejscach, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia się (korytarze, łazienki, toalety, prysznice, wokół basenów, saun, ale także na schodach i wejściach do budynków, w których płytki są śliskie.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech