Przywróćmy staremu kamieniu młodzieńczy wygląd

fotografie historického podloubí v historické části města kolem kterého jdou 2 dámy středního věku

Nawet stary kamień może wyglądać jak nowy i jest na to prosty sposób. Z pewnością bardziej sensowne jest zachowanie oryginalnego kamienia naturalnego i przywrócenie mu utraconej świetności niż zastąpienie go nowym. Naturalne materiały z czasem się zużywają, ale nawet kamień można odnawiać w dowolnej formie, podobnie jak na przykład szlifujemy i malujemy naturalne drewno.

Niezależnie od rodzaju kamienia, z pewnością został on ukształtowany przez złożone naturalne procesy, które nadały mu wygląd, właściwości i charakter. Kamień ma również swoje miejsce w nowoczesnej architekturze budowlanej, nie tylko historycznej. Kamień jest długowieczny i dlatego stał się idealnym materiałem budowlanym, co odpowiada jego cenie. Ponadto jest trwały, plastyczny, twardy i ma niepowtarzalny wygląd. Można powiedzieć, że każdy kamień to kompletny oryginał o niepowtarzalnym kształcie, fakturze i kolorze.

Kamień naturalny stosujemy we wnętrzach i na zewnątrz budynków, a także w ogrodach i parkach, w przestrzeni publicznej. Bardzo ładnie prezentują się kamienne płytki i kostka brukowa, kamienne cokoły i schody. Jednak bez względu na to, jak jest kamień wykorzystywany, czas zawsze pozostawi na nim swoje ślady. Dlatego z czasem konieczne jest ożywienie kamienia, ale nie jest to czynność, którą normalnie można by wykonać samodzielnie. Na czym polega czyszczenie i renowacja kamienia?

Jak można wyczyścić kamień?

W przypadku kamienia naturalnego istnieje kilka możliwości jego czyszczenia i renowacji, a nawet restaurowania. Można zastosować metody mechaniczne, chemiczne lub kombinację tych metod. Na początku konieczna jest ocena stanu kamienia i sposób jego wykorzystania. Następnie proponowana jest metoda renowacji. Ważne jest również, czy odnawiany kamień znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz, i to czy kamień był odnawiany w przeszłości a jeśli tak, to w jaki sposób.

Oprócz podziału sposobu renowacji kamienia na mechaniczną i chemiczną mówimy również o metodzie na sucho i na mokro. Metoda na sucho to mechaniczny sposób czyszczenia kamienia. Szczotkowanie czyści powierzchnię kamienia z jednoczesną utratą warstwy kamienia o około milimetr. Im bardziej zwietrzała jest powierzchnia, tym dochodzi do większego ubytku kamienia. Czyszczenie mechaniczne na sucho odbywa się za pomocą pistoletu pneumatycznego bez użycia środków ściernych i chemikaliów. Szczególnie nadaje się do wnętrz, ponieważ odpadami są tylko luźne zabrudzenia i pozostałości kamieni. Metoda ta jest również nazywana tzw.szorstkowaniem (mechaniczne gwintowanie powierzchni kamienia). Rezultat tej metody jest ostatecznie taki sam, jak gdybyśmy używali metody strumieniowo-ściernej.

Metoda na mokro to w rzeczywistości piaskowanie powierzchni za pomocą maszyny wysokociśnieniowej przy użyciu ściernego piasku kwarcowego i wody. Metoda na mokro jest stosowana głównie na powierzchniach i kamiennych elementach znajdujących się na zewnętrz. W tej metodzie zastosowane ścierniwo i zanieczyszczona woda są rozprowadzane do otoczenia, ale nie dochodzi do wydzielania kurzu, który jest niepożądany w środowisku. Nie stosuje się jej w przestrzeniach wewnętrznych, gdzie zanieczyszczona woda mogłaby wsiąkać w mur, a materiał ścierny byłby rozprowadzony praktycznie wszędzie.

Metoda na sucho nadaje się tylko do czyszczenia nieuszkodzonych powierzchni, tj. takich, których górna warstwa powierzchni jest tylko zabrudzona (nieuszkodzona). Czyszczenie na sucho przebiega w dwóch fazach, w pierwszej usuwane są zanieczyszczenia powierzchni, w drugiej zneutralizujemy resztę detergentu. Środek czyszczący należy usunąć, aby nie mógł już powodować zniszczenia powierzchni kamienia. Gdy tylko kamień obrobiony chemicznie wyschnie, jest hydrofobizowany (zabieg zmniejszenia chłonności powierzchni).

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech