Jak dbać o kamień naturalny, jak go czyścić, impregnować i pielęgnować

Prawie wszystkie rodzaje kamienia charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale nawet te trwałe materiały mają swoje słabe strony. Aby kamień naturalny jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie, musimy o niego odpowiednio dbać. Na czym polega pielęgnacja kamienia naturalnego?

Naturalne materiały są od dawna bardzo popularne i trudno przypuszczać, że kiedykolwiek zmaleje zainteresowanie nimi, niemniej jednak przy ich niedostatku, wzrasta ich cena, jak zawsze w takiej sytuacji . I to kamień naturalny, obok drewna, dominuje wśród najchętniej wybieranych materiałów naturalnych. Wszyscy wiedzą, że lite drewno trzeba pielęgnować, impregnować, malować, lakierować, czy też używać  do jego pielęgnacji naturalnych olejów lub wosków. To „stara śpiewka”, jak się potocznie mówi . Ale powinniśmy wiedzieć, że kamień naturalny również wymaga pielęgnacji i konserwacji.

W każdym razie istotną zaletą kamienia naturalnego jest jego łatwiejsza konserwacja, ale i tak po prostu nie unikniemy tego, że należy go czyścić. Oczywiście podstawą jest mycie i odkurzanie wnętrz. Jednak do czyszczenia na mokro nie zaleca się stosowania zwykłych chemicznych środków czyszczących. Ze zwyczajnych preparatów wystarczy woda i zwykłe mydło lub produkty bezpośrednio przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego. Na zewnątrz możemy zrobić to za pomocą wody pod ciśnieniem (wysokociśnieniowy strumień wody), przeważnie też zamiatamy.

W każdym razie zaleca się również impregnację powierzchni kamiennych i powtarzanie tej impregnacji, najlepiej po dwóch latach. Ponowienie impregnacji zależy od zakresu eksploatacji, obciążenia i zanieczyszczenia, a tym samym również od częstotliwości mycia kamiennych powierzchni. Kamień należy zawsze dokładnie oczyścić przed procesem impregnacji. Impregnat należy nanieść na suchą powierzchnię kamienia, tylko wtedy dostatecznie zabezpiecza kamień przed wilgocią, olejami, tłuszczami i innymi zanieczyszczeniami, w tym działaniem kwasów i zasad.

Powszechne wykorzystanie kamienia naturalnego

Kamień naturalny jest powszechnie stosowany w postaci kostki brukowej, płytek zewnętrznych i wewnętrznych, ale także w formie murowanej, na przykład w postaci ogrodzeń, blatów kamiennych, parapetów , schodów zewnętrznych i wewnętrznych itp. Mniejszymi, płaskimi kamykami możemy wyłożyć i jednocześnie funkcjonalnie ozdobić podłogę prysznica, betonową brukowaną przestrzeń w ogrodzie, kamienne schody na zewnątrz i wewnątrz itp.Każdego dnia na powierzchnię kamienia mają wpływ różne czynniki atmosferyczne, a utrzymanie kamienia ,szczególnie w środowisku zewnętrznym, jest bardzo wymagające. Na zewnątrz kamień jest wystawiony  na działanie deszczu, śniegu, mrozu, słońca, ale także soli z przyległych dróg, które w zimie są solone, olejów samochodowych na utwardzonych powierzchniach i innych zanieczyszczeń. W środowisku wewnętrznym kamień podlega zabrudzeniu  tak jak inne powierzchnie, wystarczy rozlany napój, spadający przedmiot, rozlana substancja chemiczna itp.

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech