Jak oczyścić kamień naturalny?

Należycie Państwo do osob, które starają się być blisko natury? Wolicie Państwo naturalne piękno od sztucznej doskonałości? Kamień stał u początków ludzkiej cywilizacji i mimo postępu, do dziś ma swoje niezastąpione miejsce. Miał on zawsze wielkie znaczenie dla ludzkości. Służył jako broń i budulec majestatycznych budowli. Jest kształtowany przez złożone procesy, a jego piękno zyskało szacunek i podziw większości z nas.

Kamień na nowo powraca w nowoczesnej architekturze budowlanej. Jest idealnym materiałem budowlanym dzięki swojej trwałości, plastyczności, sztywności i estetycznej niepowtarzalności. Każdy egzemplarz jest oryginalny o niepowtarzalnym kształcie, fakturze i kolorze. Odpowiednio uzupełnia ogród przydomowy, a także nadaje się do wykorzystania we wnętrzach. Płytki kamienne są bardzo efektowne i ciekawe estetycznie. Jednak czas pozostawia widoczne ślady na kamieniu i aby go ożywić trzeba go oczyścić. Na czym polega czyszczenie i renowacja kamienia?

Można go odnowić  mechanicznie, chemicznie lub kombinacją obu metod. Wybór metody renowacji zależy od wielu czynników. Decydujące jest to, czy jest to renowacja wnętrza, czy też powierzchni zewnętrznej, ważne jest również, jaki to kamień i czy kiedykolwiek był odnawiany lub czyszczony.

Zastosowanie metody na sucho i na mokro 

Metoda na sucho to metoda czyszczenia mechanicznego, w której powierzchnia kamienia jest jednocześnie szczotkowana i czyszczona z utratą warstwy kamienia co najmniej o jeden milimetr. Bardzo ważne jest, aby ocenić stopień zwietrzenia powierzchni (im bardziej jest zwietrzała, tym większa jest utrata warstwy kamienia). Czyszczenie odbywa się za pomocą pistoletu pneumatycznego bez użycia środków ściernych i chemikaliów. Metoda na sucho nadaje się do wnętrz, zwłaszcza że nie zanieczyszcza otoczenia tak jak metoda na mokro.

Metoda na mokro to piaskowanie powierzchni maszyną wysokociśnieniową z użyciem ściernego piasku kwarcowego. Ta metoda jest odpowiednia dla wszystkich czyszczonych powierzchni zewnętrznych. Nie stosuje się go we wnętrzu,ponieważ grozi to nasiąknięciem muru zanieczyszczoną wodą i nagromadzeniem się zużytego ścierniwa.

Chemiczne czyszczenie kamienia 

Ta metoda może być stosowana tylko na nieuszkodzonych powierzchniach, gdzie górna warstwa powierzchni jest tylko zabrudzona. Czyszczenie odbywa się w dwóch fazach. W pierwszej fazie usuwane są zanieczyszczenia powierzchni, w drugiej należy zneutralizować resztę środka myjącego. Należy go usunąć, aby zapobiec zniszczeniu powierzchni. Po wyschnięciu kamienia następuje końcowa obróbka hydrofobizująca, która zmniejsza chłonność podłoża.

Nawet uszkodzone narożniki lub dziury można naprawić

W przypadku renowacji kamienia, zagłębienia, pęknięcia czy uszkodzone krawędzie naprawia się specjalną masą uszczelniającą zmieszaną w kolorze kamienia. W przypadku uszkodzonej części w uszkodzony obszar wkłada się zbrojenie ze stali nierdzewnej, aby zapobiec ponownemu uszkodzeniu, a następnie wszystko jest łączone. Współczesne technologie dają takie możliwości, że nikt nie jest w stanie wykryć naprawianej wady gołym okiem.

Obróbka powierzchniowa

Obecnie na rynku znajdziemy w ofercie kilka rodzajów impregnacji. Dlaczego warto impregnować? Chemikalia chronią powierzchnię przed obcymi substancjami, zmniejszają zabrudzenie kamienia i jednocześnie zmniejszają działanie wody.

Czy stosować taśmy antypoślizgowe lub rowki ?

Czy przy chodzeniu po powierzchni z kamienia, doszli Państwo do wniosku, że trzeba zastosować ochronę antypoślizgową? Nie stanowi to dzisiaj żadnego problemu. W takich przypadkach można przykleić łatwe w utrzymaniu  taśmy antypoślizgowe. Innym wariantem jest nalożenie na powierzchnię kamienia wielu  rowków, co ale narusza górną, gładką warstwę. Ostatnią stosowaną metodą jest nakładanie żywicy z piaskiem kwarcowym w miejsca, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia się. Techniki te najczęściej stosuje się w korytarzach, łazienkach, toaletach, prysznicach, wokół basenów, saun czy na schodach i rampach.

Schodiště

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech