Jak wybrać kamień naturalny?

Wyboru rodzaju kamienia naturalnego dokonuje się zazwyczaj w zależności od jego konkretnego przeznaczenia i poziomu ceny (decyduje o tym również pochodzenie kamienia, grubość i sposób obróbki). Następnie pozostaje  jużtylko wybór odcienia. Kolor i strukturę kamienia należy wizualnie ocenić na zewnątrz – w świetle dziennym, a nie w pomieszczeniach, nawet w tych  najlepiej oświetlonych. Powinno się też dotknąć powierzchni kamienia, niemniej jednak jeśli nie masz z tym doświadczenia lub obawiasz się samemu podjąć decyzję, nie wahaj się poprosić o pomoc kamieniarza – bądź zasięgniesz jego porady lub on sam dokona wyboru za Ciebie.

Granit

Granit to klasyk wśród kamieni. Jest twardy, odporny mechanicznie, o niskiej chłonności wilgoci i niezawodnie wytrzymuje nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Wykorzystuje się go na parapety, kostkę brukową, schody czy na cmentarzach. Również we wnętrzach znajdzie swoje zastosowanie na przykład na blaty kuchenne, które mogą wytrzymać większe obciążenia.

Marmur

U tego rodzaju kamienia musimy się liczyć z większą nasiąkliwością. Nie jest tak twardy jak granit i jest bardziej zróżnicowany. Często ma ładny wzór, który w rzeczywistości tworzą różne domieszki. Występuje u niego nieregularne żyłkowanie – marmurkowanie, które często jest imitowane w wielu innych materiałach. Marmur występuje również w jasnych kolorach, takich jak biały, różowy, zielony. Używamy go w mniej eksponowanych miejscach wnętrza. Oczywiście, jeśli chcemy mieć w mieszkaniu marmurowy kominek podobny do tego, który widzimy w zamkach, musimy dodatkowo zapłacić. Ten rodzaj kamienia nie jest zalecany do stosowania na zewnątrz.

Piaskowiec

Materiał ten mający głównie zastosowanie w budownictwie wykorzystywany jest również do tworzenia dzieł sztuki. Ale może być także gustowną dekoracją domu w postaci płytek lub schodów. Jako klient możesz również zamówić bardziej skomplikowane kształty elementów, które mają pełnić funkcję dekoracyjną. W porównaniu z innymi kamieniami piaskowiec jest bardzo łatwy w obróbce i pozwala na tworzenie ciekawych detali. Jego kolorystyka oferuje różne wariacje od szarego przez żółty do czerwonego, znamy też wielobarwne piaskowce.

Na przykład na podłogi  świetnie się nadają  łupek i kwarcyt. Te egzotycznie wyglądające kamienie są w większości importowane, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować jakość i wystarczającą wielkość części zastępujących klasyczne płytki ceramiczne. Łupek i kwarcyt są używane na zewnątrz i wewnątrz – nawet w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Przednia strona kamienia jest wyznaczana przez klienta, w zależności od tego, która ze stron wydaje się mu bardziej interesująca kolorystycznie. Bardzo ciekawe jest na przykład pokrycie łupkowe, które ma naprawdę niepowtarzalny wygląd.

Okrasná kuchyň
Schodiště
Krb s obklady
Kámen v koupelně
Kámen v koupelně
Okrasná kuchyň

Piękno kamienia cceń w świetle dziennym

Po dokonaniu wyboru rodzaju kamienia naturalnego w zależności od jego przeznaczenia i kierując się poziomem cenowym (decyduje o tym również pochodzenie kamienia, grubość i sposób obróbki) pozostaje nam wybrać odcień. Kolor i strukturę kamienia należy wizualnie ocenić na zewnątrz – w świetle dziennym, a nie w pomieszczeniach, nawet w tych najlepiej oświetlonych. Powinno się też dotknąć powierzchni kamienia, niemniej jednak, jeśli nie masz z tym doświadczenia lub obawiasz się samemu podjąć decyzję, nie wahaj się poprosić o pomoc kamieniarza bądź zasięgniesz jego porady lub on sam dokona wyboru za Ciebie.

Aby zachować pożądany wygląd kamienia przez długi czas

Kamień jest wieczny, ale na zewnątrz jego powierzchnia bez impregnacji i obróbki może  niekorzystnie zmieniać swój wygląd .Kamień naturalny należy jeszcze przed jego użyciem poddać obróbce wykorzystując jeden z wielu rodzajów impregnacji. Tworzy to na powierzchni cienką warstwę, której nawet nie zauważymy. Impregnacja jest zawsze nakładana na suchy i oczyszczony kamień.

W przypadku podłóg kamiennych warstwa konserwująca zapewni wystarczającą ochronę przed tłuszczem i rozlanymi płynami. Do rutynowego czyszczenia odpowiedni jest zwykły detergent, w żadnym wypadku nie powinno się używaćśrodka do usuwania kamienia.

Výklenek
Okrasná kuchyň
Okrasná kuchyň

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech