DROGA DO STABILNEJ MARKI – KOMATSU

W latach pięćdziesiątych Komatsu rozpoczęło również produkcję wózków widłowych, ładowarek gąsienicowych, równiarek samojezdnych i walców wibracyjnych. Stopniowo zaczęła rozszerzać swoją sprzedaż po całym świecie i w 1955 roku po raz pierwszy wyeksportowała swój produkt poza archipelag japoński, do Argentyny.

 

Był to monstrualny zestaw wielofunkcyjnych pras hydraulicznych o wadze 400 ton. W ten sposób droga do stabilnej marki, która jest w stanie odnieść sukces w dowolnym miejscu na świecie, stała się otwarta. Kilka lat później zostało to udowodnione na wystawie przemysłowej w Pekinie i Szanghaju, gdzie Komatsu podpisało duży kontrakt na dostawę maszyn budowlanych do Chin.

 

Ładowarki kołowe i koparki gąsienicowe

Dzięki podpisaniu umowy licencyjnej z producentem silników Cummins (1961) doszło do modernizacji używanych silników. W 1965 roku „mozaika” portfolia produktów na rynek krajowy została uzupełniona o ładowarkę kołową Erie. Pod koniec lat 60. Komatsu rozpoczęło również produkcję koparek gąsienicowych, których koncepcja sprawdziła się na lokalnym rynku. Produkcja tego typu maszyn została przyspieszona dzięki współpracy licencyjnej z amerykańskim producentem Bucyrus-Erie, która trwała do 1981 roku.

 

Renoma marki

Lata 60. są często kojarzone z prezesem Komatsu Rioichi Kawai, który wniósł znaczący wkład w renomę marki. Wzmocnił eksport na rynki światowe, a tym samym ostatecznie obalił ówczesne stereotypy, że japońskie produkty są tanie i złej jakości. Umocnił prestiż marki również innymi akcjami: np. w 1968 roku na Biegun Południowy przybył specjalny pług taśmowy KD60 firmy Komatsu. W zakresie świadomości globalnej przyczynił się do ekspansji marki na rynku amerykańskim. Nawiązanie relacji biznesowych w USA doprowadziło następnie do powstania na początku lat 70. tzw. Komatsu America Corporation.

W latach 70. marka Komatsu kontynuowała ekspansję na całym świecie, z oddziałami założonymi w Australii, Meksyku i Singapurze. W 1975 roku pierwsza maszyna Komatsu została wyprodukowana poza Japonią. Był to buldożer D50 wyprodukowany w Brazylii. W latach 80. znak firmowy Komatsu był już znany w  innych krajach: Niemiec, Belgii czy Indonezji. W Niemczech Komatsu wchodzi w skład znanej firmy HANOMAG AG. Produkcja Komatsu wciąż się dywersyfikuje i z linii schodzą na przykład precyzyjne maszyny do cięcia plazmowego lub maszyny do obróbki laserowej.

 

Na znak innowacji

Lata 90. to dalsza ekspansja, zwłaszcza na rynkach azjatyckich – Komatsu umacnia swoją pozycję w Indiach, Chinach, Wietnamie, ale także w kilku innych krajach Europy i Brazylii. W 1999 roku wprowadziła na rynek największą na świecie mechanicznie napędzaną ładowarkę kołową (WA1200).

 

Japończycy potwierdzili swoje niepisane przywództwo w zakresie innowacji w 2008 roku, wprowadzając pierwszą koparkę gąsienicową Komatsu PC200-8 Hybrid. W 2015 roku koncepcja budynku sterowanego cyfrowo – tzw. SMART CONSTRUCTIONS – ujrzała światło dzienne.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech