Kamienne kule w Klokočovie i Lipovej

Klokočov

Miejscowość Klokočov tworzy zachodnią granicę pasa ze znaleziskami kamiennych kul. Podczas wycieczki po okolicy znalazłem przy drodze dwie kule. Oba okazy zostały tutaj przetransportowane z pierwotnego miejsca znaleziska. Inne kamienne kule znajdują się na terenie Klokočovská skála. Struktura otaczającego terenu jest taka sama jak w Megoňkach; to chaotycznie wymieszana mieszanka różnych rodzajów egzotycznych skał, piasków i gliny.

 

 

Lipovany

W Lipovanach niedaleko Lučenca znajduje się ciekawe stanowisko geologiczne. Znajdują się tam ławki z piasku i ściany stworzone przez prądy pływowe płytkiego morza podzwrotnikowego. Znaleziono tam kule kamienne o średnicy do 30 centymetrów. Kule powstały w tym samym okresie, ponieważ wszystkie znajdują się w jednej warstwie.

 

 

Jak powstały kamienne kule?

Według miejscowych, którzy już regularnie mi towarzyszą podczas przechadzek po okolicy, kule to skamieniałe nasiona pradawnych roślin. Inni twierdzą, że są to skamieniałe jaja mitycznych dinozaurów. Najstarsi osadnicy twierdzą, że kule przyleciały z nieba.

Te zagadkowe kule zbadali i zmierzyli uzdrowiciele i lekarze z Japonii. Twierdzi, że przebywanie w ich pobliżu o wschodzie słońca ma pozytywny wpływ na kobiety, które z różnych powodów nie mogą zajść w ciążę.

 

 

Spoglądając na mapę paleontologiczną w Muzeum Morawskim w Brnie możemy się dowiedzieć, że ​​Megoňky i Klokočov tworzyły niegdyś wybrzeże Oceanu Tetydy. Według geologów kamienne kule powstały w wyniku

obracania skały w morskich głębinach. Jednak na całym obszarze nie ma skamieniałych skorup ani muszli!

Chaotycznie wymieszane, różnorodne materiały na Kysucku przypominają raczej scenę katastrofy niż głębinę morską. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jakie zachodziły tu procesy geologiczne i jak formowały się kamienne kule.

Pod względem warunków klimatycznych obszar Wyżyny Turzowskiej należy do najcięższych. Przyspiesza to rozpad kamiennych kul.

 

 

Nowe odniesienia

Kamieniołom w Megoňkach odwiedzam regularnie od 1998 roku. Dowiedzieliśmy się ciekawej rzeczy. Kamienne kule są umieszczone 1,5 do 2 metrów pod obecną powierzchnią. Z tego wnioskuję, że pierwotnie leżały na poziomej powierzchni, a następnie zostały zasypane materiałem. Późniejsze procesy skałotwórcze wyniosły je wraz ze skałą do dzisiejszej wysokości. Materiał, z którego wykonane są kule, ma gęstość nasypową około dwóch ton. Po wyliczeniach waga największych kamiennych kul w Megonky wynosi od 25 do 30 ton!

 

 

Po dokładnym zbadaniu miejsca z występowaniem kamiennych kul dowiedzieliśmy się o kilku ciekawych faktach, które można podsumować w następujących punktach:

Kamienne kule w Megoňkach leżą w jednej linii na głębokości od 1,5 do 2 metrów pod ziemią.

Kamienne kule mają inny skład niż otaczająca je skała.

Kula leży w skale tego samego gatunku.

Gęstość nasypowa kul kamiennych wynosi około 25 do 30 ton.

Kule pierwotnie leżały na poziomej powierzchni, później zostały zasypane materiałem.

Procesy górotwórcze wyniosły kamienne kule do dziesiejszej wysokości.

O znaleziskach kamiennych kul i nieznanych powiązaniach można przeczytać w miesięczniku WM

 

 

 

Źródło: wmmagazin.cz

PolandGermanEnglishCzech