Granit w stolicach Europy

W Rosji najbardziej znanym miastem, w którym używano granitu jest prawdopodobnie Sankt Petersburg. Zbudowany przez wielkiego i mądrego cara, stał się uosobieniem wielkości i monumentalności. Nie sposób poruszać się po mieście bez spaceru po granitowych nasypach i mostach, wizyty w Ermitażu ze słynnymi atlantami i Kolumną Aleksandra, którą wychwalał Puszkin i inni rosyjscy poeci. Kolumna ta, o wysokości 25,6 m i średnicy 3,66 m, została wykonana z całego bloku granitu, wyciętego ręcznie w kamieniołomie w pobliżu Wyborga i przetransportowanego do Petersburga na specjalnie zaprojektowanej do tego celu barce. Waga kolumny wynosi około 600 ton, a do jej montażu na cokole zaangażowano 2400 osób przy użyciu 60 wciągarek. Filar Aleksandryjski nie został w żaden sposób umocowany i od ponad 170 lat pozostaje na swoim miejscu tylko dzięki własnemu ciężarowi i doskonale obliczonej konstrukcji.

 

 

Z wyborgskiego granitu został wykonany cokół dla brązowego jeźdźca – pomnika, który stał się wizytówką Petersburga. A do budowy kolumn katedry św. Izaaka w tym samym mieście użyto kamienia przywiezionego z Karelii.

Granit na budowę Śpiewającego Mostu łączącego Wyspy Kazańską i Drugą Admiralteysky został przywieziony z Finlandii, z pól Rappakivi. To właśnie ten kamień nadał okazałej budowli jej szczególny, majestatyczny wygląd.

Arcydzieła architektury światowej, wykonane z granitu, można by wymieniać w nieskończoność, ale koneserzy sztuk pięknych wolą po prostu podziwiać ich monumentalizm i zachwycać się zaskakującym pięknem kamienia stworzonego przez naturę.

 

WYROBY Z GRANITU

Teraz zrobić najbardziej różnorodne produkty z granitu: płyty do zewnętrznych i wewnętrznych okładzin, parapety, elementy dekoracyjne wnętrza i projektowania krajobrazu. Statystycznie około połowa wszystkich pomników i nagrobków na ziemi wykonana jest właśnie z tej skały. Wspaniałe właściwości wytrzymałościowe, atrakcyjny wygląd, różnorodność kolorów i odcieni pozwalają na wykorzystanie granitu do różnych celów, w tym do urządzenia ścieżek i dekoracji parków miejskich i skwerów.

 

ZALETY I WADY

Granit jest kamieniem, który pozwala na tworzenie mocnych i trwałych produktów w różnych kolorach i odcieniach, jest dostępny w wielu unikalnych wzorach i może być teksturowany na różne sposoby, od chropowatych wiórów po polerowane na lustro. Można z niego wykonywać posągi, postumenty i kolumny o dużych gabarytach, co jest bardzo ważne w architekturze dekoracyjnej. Wysoka wytrzymałość na ścieranie mechaniczne i działanie czynników naturalnych gwarantuje wieloletnią trwałość wyrobów granitowych, a niska porowatość sprawia, że ich pielęgnacja jest łatwa i niedroga. Pielęgnacja granitu pozwala zachować jego oryginalny wygląd przez długi czas i przedłuża jego żywotność.

Do wad granitu należą jedynie wysokie koszty pracy przy wydobyciu i obróbce, co znacznie podnosi koszt samych produktów.

 

„MAJESTATYCZNA POTĘGA NATURY“

Słynny malarz i rzeźbiarz Michał Anioł Buonarotti powiedział: „Majestatyczna siła natury drzemie w głębi granitowych płyt”. I to jest prawda. Budynki i konstrukcje wykonane z tego kamienia posiadają prawdziwie niepowtarzalną moc. A wyjątkowość w ogóle nie jest tu przesadą. Faktem jest, że według geologów, granit jest uważany za wizytówkę Ziemi. Wiele skał „ziemskich“ kamień są również dostępne na innych planetach układu słonecznego, ale tylko granit stał się wyjątkowy. Jednocześnie jego powszechność sprawia, że granit znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i architekturze monumentalnej. A rezultaty zastosowania tego kamienia naturalnego nie tylko uzasadniają, ale wręcz przewyższają wszelkie oczekiwania!

 

 

 

 

 

Źródło: dvamolotka.ru

PolandGermanEnglishCzech