CUT 500 – SZTUKA WYBORU

Kolejna piła Helios Cut 500 została zainstalowana w Polsce. Maszyna stanęła w Iwaniskach w woj. świętokrzyskim, w Zakładzie Kamieniarskim pana Marka Grudnia. O kulisach decyzji opowiedział nam właściciel firmy.    

 

 

Dlaczego Helios?

Każdy zakup w firmie poprzedzony jest wcześniejszą analizą rynku, tak było również i tym razem. „Na stole” ostatecznie zostały dwie oferty. Wybór padł na markę Helios z następujących powodów:

• Stal nierdzewna, konstrukcja oferowana jedynie przez Heliosa. W okresie zimowym w naszej firmie zmuszeni jesteśmy odświeżać powłokę lakierniczą całego parku maszynowego. W przypadku Heliosa nie będzie takiej konieczności.

• System przyssawek RoboMove*. Piła w firmie będzie wykorzystywana nie tylko do rozkroju cienkiej płyty, ale również do rozkroju nagrobków. To oznacza, że przyssawki będą musiały poradzić sobie z przesuwaniem materiału o grubości 5-6 cm, o ciężarze nawet 500 kg. Oczywiste jest, że kiedy przyssawki zamontowane są przy głowicy, to ciężar materiału będzie negatywnie wpływał na żywotność elementów osi Z. Piła jest zakupem na lata i zależy nam, aby pracowała możliwie jak najdłużej bezawaryjnie.

• Mechanizmy śrubowo-toczne, czyli system ruchu każdej osi. Rozwiązanie to charakteryzuje się między innymi wysokim współczynnikiem sprawności, pracą rewersyjną, brakiem luzu osiowego, dużą sztywnością oraz dużą dokładnością skoku. Reasumując, rozwiązanie to zapewni nam wytwarzanie detali z bardzo dużą dokładnością.

   

 

 

Co da zakup tego typu maszyny?

Z pewnością poprawi naszą wydajność. W szczególności zapewni nam możliwość zaoferowania szerszej oferty dla branży budowlanej. Wycięcie blatów kuchennych będzie o wiele szybsze. Zaoszczędzimy mnóstwo czasu na wykończeniach i detalach typu licowanie płyty grzewczej czy wycinanie rowków ociekacza.    

 

 

*System przyssawek RoboMove

W zainstalowanej pile zastosowano system dwóch niezależnych przyssawek do manipulacji materiałem. W odróżnieniu od rozwiązań innych producentów, system RoboMove nie jest zainstalowany na osi Z, a na osobnej belce z własnym systemem prowadnic. Rozwiązanie to sprawia, że oś Z wykorzystywana jest wyłącznie do pracy silnikiem głównym oraz wrzecionem CNC. Brak obciążenia osi Z poprzez przenoszenie manipulatorem ciężkich elementów gwarantuje jej długą i bezawaryjną pracę. System RoboMove pozwala w pełni zautomatyzować proces cięć oraz znacząco ograniczyć straty materiału. Jest też możliwość używania przyssawek w trybie manualnym. Kolejnym z atutów jest możliwość przenoszenia szerokich elementów – na przykład blatów kuchennych z wyciętym otworem pod zlew – bez ryzyka ich uszkodzenia.

W ofercie znajduje się już nowy system przyssawek „podwieszonych” na moście piły.

     

 

 

 

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: omstone.pl   |   Data: środa, 26 lutego 2020

PolandGermanEnglishCzech