PREHISTORYCZNY RECYKLING ODMIENIŁ CZŁOWIEKA. 13000 LAT TEMU WYDARZYŁO SIĘ COŚ NIEZWYKŁEGO

kameny

Które narzędzia były dla naszych prehistorycznych przodków najważniejsze? Jakie było ich znaczenie? Czy kiedy się już wysłużyły, starali się je jeszcze jakoś naprawić, wykorzystać w inny sposób? A może je po prostu wyrzucali i szukali innych.

 

13.000 lat temu świat był zupełnie inny niż dziś – wszędzie wokół znajdowały się bogactwa zasobów naturalnych i przestrzeni do zagospodarowania. Mimo tego wydaje się, że zwyczaje ludzi paleolitu, ich stosunek do narzędzi i dalszych zasobów były podobne do dzisiejszych. Siódmy kontynent to składowisko śmieci. Ma cztery razy większą powierzchnię niż Niemcy.

Na temat tego, jak funkcjonowała gospodarka w okresie paleolitu wiemy bardzo mało. Badania katalońskich archeologów, którzy analizowali znaleziska w Molí del Salt znajdującej się w hiszpańskiej prowincji Tarragona, wskazują, że była ona dużo bardziej skomplikowana, niż uważano dotychczas. Jednym z jej elementów był na przykład recykling.

 

Recykling nie jest wynalazkiem XX wieku

„Aby rozpoznać, czy rzeczywiście mowa o recyklingu kamiennych narzędzi, musimy przyjąć, że przedmioty „przeżywają” dwa odmienne stadia. Pierwsze musi wyraźnie wyprzedzać recykling, a drugie następuje po nim. Nasze badania są pierwszymi, które rzeczywiście potraktowały ten temat w sposób systematyczny,“ opisał projekt archeolog Manuel Vaquer. Zespół do swoich analiz wybrał spalone kamienne artefakty z Tarragony, ponieważ właśnie na nich można łatwo zauważyć ich ponowne wykorzystanie.

Wyniki wskazują, że w epoce kamienia łupanego recykling był częstym zjawiskiem. Zazwyczaj dotyczył przedmiotów użytku codziennego, ponieważ ich przerabianie było proste i dość przypadkowe. Kiedy rodzina z epoki kamienia potrzebowała szybko jakiegoś prostego przedmiotu, przetwarzała inny, którego dotychczasowe zastosowanie nie było już wystarczające lub zwyczajnie się wysłużył. Inaczej wyglądało to w przypadku narzędzi łowieckich. Grotów oszczepów nie znaleziono na przykład wcale. Przedmioty, które służyły do więcej niż jednej funkcji, tworzono właściwie jedynie poprzez recykling.

 

Zmiana nawyków zmienia człowieka

Wszystko to wskazuje, że zrównoważony rozwój był dla człowieka epoki kamienia łupanego zupełnie naturalnym zjawiskiem. Dla ówczesnych ludzi oznaczało to łatwiejszy dostęp do materiałów dobrej jakości, które przydatne były w czynnościach zapewniających pożywienie. Dla nas jednak odkrycie to oznacza zdecydowanie więcej. Skoro ludzie byli w stanie efektywnie przetwarzać swoje narzędzia, nie musieli tak często przemieszczać się w poszukiwaniu nowych zasobów. Społeczności zaczęły się w ten sposób osiedlać, ponieważ mogły dłużej pozostać w jednym miejscu.

Odkrycie wszech czasów meksykańskiej archeologii świętuje 60 rocznicę. Do dziś jest jednak wielką zagadką

To oczywiście wpłynęło na pozostałe nawyki prehistorycznego człowieka. Nie tylko bowiem przywiązywał się do miejsca, w którym żył, ale także być może oznaczało to dla niego odkrycie własnej historii. Według katalońskich archeologów jest bowiem możliwe, że recyklingowi poddawano także dużo większe kamienne narzędzia, które w miejscach osiedlenia pozostawione zostały przez wcześniejsze generacje, pochodzące z zupełnie innych kultur.

 

 

Źródło: National Geographic

Autor: Redakcja

PolandGermanEnglishCzech