BIAŁA PUSTYNIA I KRYSZTAŁOWA GÓRA

Pracujemy w materiale, który jest doceniany miedzy innymi za jego skomplikowane procesy powstawania liczące miliony lat. Mamy do tego materiału szacunek, bo każdy z kamieni to małe dzieło sztuki. Nasze zaawansowane technologie są czasem niczym w stosunku do tego, co potrafi natura.

 

Oto jeden z przykładów. Kryształowa Góra przyprawia o przyspieszenie tętna niejednego miłośnika geologii. Tak wielu i tak dużych kryształów kalcytu nie spotyka się na co dzień.

 

 

Kryształowa Góra to miejsce na Pustyni Libijskiej, a dokładnie na jednej z jej części należącej do Egiptu – Pustyni Białej. Biała Pustynia powstała w okresie późnej kredy, a krajobraz terenu jest bardzo interesujący. Znajdują się na niej duże formacje wapienne – dwie z nich otrzymały nawet swoje nazwy: Grzyb i Kurczak.

Kryształowa Góra, zwana również Klejnotem Pustyni, jest jedną z najrzadszych gór na świecie. To góra pełna różnych kryształów, których występuje tu ponad 12 rodzajów. Samo wzgórze to sklepienie subwulkaniczne, które pojawiło się w okresie oligoceńskim 33 miliony lat temu.

Geolodzy określają ją mianem „ekshumowana jaskinia” – prawdopodobnie była to jaskinia pełna stalagmitów i stalaktytów, która została wypchnięta na powierzchnię przez ruch skorupy ziemskiej i z czasem utraciła przykrycie z powodu erozji.

Odsłonięte kryształy prawie wyblakły, a badania wykazały, że nie są kryształami kwarcu. Prawdopodobnie są to kryształy barytu i kalcytu.

Obiekt znany był miejscowym mieszkańcom od lat i niestety był przez nich niszczony, gdyż zbierali materiał skalny na budowę dróg. Do tego zaczęli się pojawiać turyści, chętni do zbierania pamiątek. Jednak egipscy naukowcy zdali sobie sprawę z unikatowości miejsca i od kilku lat teren jest objęty ochroną.

Nie jest łatwo odwiedzić to miejsce, w okolicy nie ma żadnych miast. Dla chętnych są jednak organizowane specjalne wycieczki.

 

 

 

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski   |   Data: poniedziałek, 21 grudnia 2020 

PolandGermanEnglishCzech