ANTONIO FRILLI – KOBIETA NA HAMAKU

kamenická socha

Wolne chwile poświęcamy na przeglądanie sieci w poszukiwaniu wyjątkowych realizacji z kamienia. Ale to jest już powszechnie znany fakt. Tym razem zniewoliło nas zdjęcie rzeźby autorstwa Antonio Frilli: „Nudo reclino sull’amaca”1).

 

Nieznana jest data urodzenia autora rzeźby. Wiadomo tylko, że zmarł w 1902 roku. Frilli był włoskim rzeźbiarzem mieszkającym we Florencji, gdzie w 1860 roku założył jedyne w swoim rodzaju Atelier, gdzie pracował z kilkoma asystentami w kolorowych alabastrach i marmurach z Carrary. Były to prace wykonywane na specjalne zlecenia, zwykle jako ozdoby do prywatnych willi i jako monumenty cmentarne. Prace te można odnaleźć na słynnych cmentarzach, jak choćby Cimitero delle Porte Sante i Cimitero degli Allori we Florencji.

Frilli dużo podróżował, przez co jego prace znane były w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Brał udział w kilku światowych wystawach – np. w 1876 roku w Filadelfii na Centennial Exposition czy w 1881 roku we włoskim pawilonie w Melbourne, gdzie prezentował posągi i meble ogrodowe.

Podróże spowodowały, że prace Frilli’ego znajdują się w wielu miejscach na świecie: Montevideo, Meksyku, Buenos Aires, Liverpoolu, Edynburgu, Berlinie, Paryżu, Petersburgu, a nawet Ułan Bator.

Rzeźba, która zwróciła naszą uwagę powstała w 1890 roku i wykonana została z marmuru Carrara. W 1904 roku, dwa lata po śmierci Frilli, jego syn Umberto wziął udział w Louisiana Purchase Exposition w stanie Missouri, gdzie dzieło otrzymało sześć złotych medali i Grand Prix . Ostatni raz rzeźbę prezentowano na międzynarodowej wystawie Panama-Pacyfik w San Francisco w 1915 roku. W 1999 roku rzeźbę wystawiono na licytacji domu aukcyjnego Sotherby, gdzie została wyceniona na 800 tysięcy dolarów. Obecnie rzeźba znajduje się w kolekcji Lorda Lloyd-Webber’a.

Ciekawostką jest fakt, że dzieło stało się też tematem powieści Gary’ego Rinehart z 2013 roku. W swojej książce „Nude Sleeping in a Hammock” Rinehart opisuje fikcyjnych właścicieli rzeźby i ich losy od 1892 roku.

1) tłum.: Naga dziewczyna zasypia na hamaku – znana też pod nazwą „Sweet dreams” (Słodkie sny).

 

Źródło: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski   |   Data: środa, 15 listopada 2017

PolandGermanEnglishCzech