Jak dobrać kamień do ogrodu skalnego

Wybierając kamień do ogrodu skalnego, warto wziąć przykład z natury i dowiedzieć się, w jaki sposób różne rodzaje skał osadzają się w ogrodzie skalnym. Jest to skała, która ma swój specyficzny skład i to właśnie on nas do niej przyciąga. W przyrodzie zwróć uwagę, jak kamienie i gruz skalny są otoczone glebą i roślinnością. W końcu chcesz mieć ogród skalny, który jak najlepiej naśladuje środowisko naturalne.
Najczęściej wybierane typy skał
- Granit i rutyl – głównie kamienie owalne, okrągłe lub przynajmniej zaokrąglone.
- Piaskowce – mają warstwową lub prostopadłościenną budowę i są miękkie, rozpadają się po kilku latach.
- Trawertyn, wapień – są najbardziej odpowiednie do ogrodu skalnego – eliminują niedoskonałości ogrodu skalnego i dobrze rosną na nich rośliny.
- Łupki, skały, filolity – dosłownie wybiegają z terenu. Przyjmują one formę ławek, uskoków lub stopni i mogą być składane poziomo lub pionowo.
Główne zasady wyboru
- Kamienie w skalniaku muszą być jednolite, tzn. wykonane z tego samego rodzaju skały.
- Nie używa się ostrych kamieni z kamieniołomów, lecz takich, które natura zmodyfikowała przez erozję.
- W skalniaku nie ma miejsca na skały lub kryształy o wyraźnych kolorach.
- Różne „ulepszenia” w postaci skrzatów, grzybów, zamków i pałaców są uważane za tandetne.
Postaw na głazy i duże skały
Większa część ogrodu skalnego powinna składać się z głazów o wielkości 25-60 cm. Głazy o mniejszych lub bardzo małych rozmiarach szybko przestaną istnieć w ogrodzie skalnym. Zarastają one roślinami lub mchem i w końcu przestają być widoczne. Łatwiej jest zbudować ogród skalny z dużych kamieni, które mają też nieporównywalnie lepszy efekt końcowy. Jeśli w ogrodzie skalnym posadzimy rośliny, które normalnie osiągają wysokość 20-30 cm, i pozwolimy im rosnąć i zakryć małe kamienie o wysokości do 25 cm, ogród skalny będzie wyglądał bardziej jak rabata wieloletnia z lekkimi pofałdowaniami.
Prawidłowo zbudowany ogród skalny
W prawidłowo wykonanym ogrodzie skalnym dominują kamienie, dosłownie się wyróżniają. Kamienie same w sobie powinny wyglądać ładnie, zanim jeszcze zostaną obsadzone roślinami. Rośliny powinny jedynie uzupełniać ogród skalny i miejscami go eksponować. Ogólnie rzecz biorąc, połowa ogrodu skalnego powinna być pokryta kamieniami, żwirem lub pojedynczym drzewem iglastym. Drugą część ogrodu skalnego powinny stanowić wszelkiego rodzaju rośliny skalne: pnące, zwłaszcza niskie. Wśród roślin skalnych bardzo interesujący będzie niski, kolumnowy jałowiec lub dość duża trawa.
Należy również zwrócić uwagę na kolor roślin i ich kwiatów. Zbyt duża różnorodność nie jest zalecana, ponieważ w ogrodzie skalnym może wyglądać kiczowato. Upewnij się, że wśród roślin w ogrodzie skalnym nie dominują odmiany ogrodowe.
Źródło: Moje bydlení