Kornwalia – kraina piękna przyrody, bogatej historii i złóż metali

Piękno przyrody i historia

Kornwalia to najbardziej wysunięta na południowy zachód część Anglii, miejsce z piękną przyrodą, o bogatej historii ,z wieloma megalitycznymi budowlami oraz mające swoją tradycję i własny język zwany kornwalijskim (jest to bardzo złożony język, pierwotnie celtycki). Ostatnia osoba posługująca się tym językiem zmarła w 1987 r., a na jej domu rodzinnym umieszczono nawet tablicę pamiątkową.)

Dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu, który wpływa na pogodę w Kornwalii, lokalny klimat jest łagodny ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 12,5°C.

 

Można tu spacerować pod palmami i fotografować subtropikalną roślinność lub wybrać się na przejażdżkę statkiem i obserwować wieloryby i delfiny. To nie przypadek, że Kornwalia została wybrana na miejsce budowy wspomnianych ogrodów botanicznych.

 

Złoża metali

W tym artykule skupię się na jednym bardzo znanym etapie historii Kornwalii, który znacząco wpłynął na współczesną historię świata i wyznaczył kierunek, w którym zmierzamy do dziś.

 

Jeśli spojrzymy na mapę geologiczną Wysp Brytyjskich, zauważymy, że Kornwalia i sąsiednie hrabstwo Devon utworzone są ze skał iglastych, głównie granitu. A tam, gdzie są skały iglaste, są minerały, a tam, gdzie są minerały, są metale. Skład tutejszego granitu idealnie się do tego nadaje. Jest to przede wszystkim minerał cyny, dwutlenek cyny (SnO2), technicznie znany jako kasyteryt. Do tej nazwy wrócimy później. Następnie występuje tutaj przede wszystkim miedź w stanie czystym. Znajdują się tu także metale towarzyszące – srebro, ołów, minerał cynku (ZnS zwany sfalerytem) i inne. Wydobycie tych surowców zostało udokumentowane już w epoce brązu (2150 r. p.n.e.).

 

Stop – strategiczny surowiec

Był to niezwykły skok w rozwoju ludzkości, gdy ktoś zauważył, że do stopionej miedzi wystarczy dodać 5%-20% cyny, aby uzyskać brąz. Stop znacznie twardszy od surówki, łatwy do odlewania w formach, dobrze się poleruje i ma kolor złota. Jest to doskonały stop do produkcji broni. Z naszego dzisiejszego punktu widzenia był to „surowiec strategiczny”, którym intensywnie handlowano. Co jakiś czas gazety donoszą o odnalezieniu u wybrzeży południowo-zachodniej Anglii starożytnego wraku statku, w którym znajdują się kruszce cyny lub miedzi. Najbardziej znane doniesienia o zatopionym statku z cynowymi prętami z Kornwalii pochodzą z wybrzeża Hajfy w Izraelu.

 

 

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech