INKASKI MUR

W sieci można odnaleźć informacje i zdjęcia wielkich obiektów historycznych wykonanych z kamienia. Nie każdy jest tak znany i rozpoznawalny jak piramidy egipskie, Stonehenge, czy posągi z Wyspy Wielkanocnej. Jednym z tych mniej znanych jest Sacsayhuamán – kompleks kamiennych murów wzniesionych przez Inków w pobliżu miasta Cuzco w Peru.

Nie jest do końca pewne, kiedy obiekt został wybudowany. Znaczna część archeologów datuje jego powstanie na XV wiek, za czasów panowania inkaskiego króla Pachacuteca. Możliwe jest jednak, że w tym czasie obiekt tylko został rozbudowany, a jego początki sięgają XI wieku.

Obiekt składa się z trzech megalitycznych murów, ułożonych tarasowo, na linii tworzącej zygzak.

Długość tych murów wynosi 400 m. Budowla znajduje się na wysokości ponad 3600 m n. p. m. Według badań kamień do konstrukcji wydobywano w kamieniołomie odległym od budowli o 15 km, a następnie obrabiano, aby każdy element idealnie pasował do konstrukcji.

Największy element budowli ma wymiary 9 × 5 × 4 m i wagę 350 ton. Przy budowie nie wykorzystano żadnej zaprawy.

Jak często bywa w takich przypadkach, zagadką pozostaje, jak transportowano bloki na miejsce budowy. W tym czasie inkaska społeczność nie znała koła ani rolek. Nie mniejszą zagadką jest sposób obróbki kamienia. Według badań archeologów ówcześnie w tym rejonie nieznane były narzędzia umożliwiające obróbkę granitu, z którego wykonano budowlę. Zwłaszcza, że do dzisiaj zastanawia nieprawdopodobne dopasowanie elementów muru. Również nieznane jest przeznaczenie budowli. Mogło być to miejsce kultu religijnego lub element warowny.

W roku 1985 obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Kurier kamieniarski

PolandGermanEnglishCzech