Ogrody Butchart – Ogrody w kamieniołomach – część 2

pohled na fontánu uvnitř které je socha čínského draka, jezírko je lemované květiny růžových a červených barev

Kolejne pokolenia kontynuują tradycję

W 1939 roku Robert i Jennie Butchart przekazali ogrody swojemu wnukowi Ianowi Rossowi, który aż do ich śmierci w 1997 roku był aktywnie zaangażowany w ich dalszy rozwój i promocję. Najsłynniejszą fontannę w Ogrodach Butchart, zwaną Trzema Jesiotrami, kupił we Florencji właśnie on, a także przywiózł odlew dzika z brązu, kopię marmurowego posągu z Galerii Uffizi we Florencji.

Dzik jest na cześć Pietro Tacca, który stworzył oryginał w 1620 roku, nazwany Tacca. Jego pysk jest wypolerowany i błyszczący po tym jak był dotykany “na szczęście“  przez tysiące zwiedzających. Tacca jest dedykowany wszystkim dzieciom i psom, które odwiedzają Butchard Gardens. W 2015 roku dodano Smoczą Fontannę, która została podarowana przez chińskie miasto Suzhou w ramach 35-lecia partnerskiej współpracy z miastem Victoria.

Opiekę nad ogrodami przejął syn Iana Christopher, który zmarł w 2000 roku. Dziś siostra Christophera Butlera, Robin Lee Clarke i jej córka Barnabas Butchart Clarke, kontynuują tradycję Butchart Gardens.

Całoroczna wystawa flory

Dzisiejsze ogrody wystawowe są nadal własnością prywatną, a swoimi nasadzeniami prezentują głównie rośliny ozdobne – setki tysięcy roślin kwitnących i setki drzew wiecznie zielonych. Zostały one ogłoszone Narodowym Zabytkiem Kanady.

Ogrody zajmują powierzchnię 22 hektarów i znajdują się w dolinie, chroniącej je przed częstymi wiatrami. Dlatego latem są tutaj znacznie wyższe temperatury, a zimą przeciwnie, niższe niż w okolicy. Aby ogrody kwitły nieprzerwanie od marca do października, sadzi się ponad milion roślin w 700 wariantach.

Dzięki staraniom miejscowych ogrodników o rabaty kwiatowe, odwiedzający mogą tu podziwiać rośliny o każdej porze roku. Od czerwca do września w ogrodach jest włączone wieczorne oświetlenie oraz odbywają się niesamowite pokazy fajerwerków i produkcji muzycznych.

Zimą otwarte jest również Benvenuto, dawna rezydencja rodziny Butchart, gdzie przechowywana jest historia ogrodu od kamieniołomu wapienia po współczesność.

Każdego roku Butchart Gardens odwiedza około półtora miliona odwiedzających. Centrum informacyjne – Plant Identification Centre, które zatrudnia 50 ogrodników, służy odwiedzającym pomocą dostarczając fachowych informacji i pomagając w identyfikacji konkretnych rośliny.

Magia ogrodów

Ogrody Butchart aktualnie należą do najpiękniejszych na świecie i są pełne zapachów róż, magnolii i tulipanów. Do najpiękniejszych ich części należy z pewnością Zatopiony Ogród z tryskającą fontanną, ogrody japońskie i włoskie, które sąsiadują ze stawem Star Pond w kształcie gwiazdy oraz widok na morze z punktu widokowego Bucharta. W ogrodach można znaleźć wiele innych oczek wodnych i fontann, do których ludzie lubią rzucać monetami, aby spełniły się ich życzenia. Od wielu lat monety te służą jako pomoc potrzebującym dzieciom. Oczywiście w całym ogrodzie są przyjemne miejsca do posiedzenia i odpoczynku oraz budki z jedzeniem.

Choć w tym przypadku nie jest to prawdziwy ogród botaniczny, wizyta w tym miejscu to zdecydowanie niezapomniane przeżycie. Piękne kanadyjskie ogrody mogą się pochwalić tym, że o każdej porze roku nie tracą nic ze swojego uroku. Będziemy musieli osądzić sami, jeśli to prawda. Ogrody z tysiącami kwiatów i tłem śpiewu ptaków, szumiącej wody w wielu fontannach, to ogrody rodziny Butchart.

Źródło: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech