Jak wykorzystać kamień naturalny w ogrodzie, w domu i we wnętrzu

Kdyby nie było kamienia naturalnego nie moglibyśmy dzisiaj podziwiać większości historycznych klejnotów architektury. Ale wcześniej ludzie się tym zbytnio nie przejmowali. Na przykład rozebrali rozpadający się zamek a kamień wykorzystali na budowę własnych domów, po czym z zamku pozostało tylko wzgórze, często rozebrano nawet fundamenty. Fakt ten jednocześnie uszczęśliwił jak i zasmucił wielu obecnych i byłych historyków. Z jednej strony mają o czym dumać, mędkować i spekulować, a z drugiej strony żałują, że zamek już nie stoi tam, gdzie stał, ale stał się chłopską stodołą, murem parafialnym albo chałupą. Kamień naturalny nigdy tak naprawdę nie wyszedł z mody, a obecnie jest oferowany w licznych formach jako płytki do wnętrz oraz do zastosowań zewnętrznych, jako kostka brukowa lub na przykład jako elementy do zastosowania w ogrodzie. Nie ma potrzeby rozbiórki zamku sąsiada, kamienia jest pod dostatkiem i występuje w wielu wariantach.

Kostka brukowa i płytki z kamienia naturalnego znajdą swoje zastosowanie we wnętrzach oraz przestrzeniach zewnątrznych. Mimo, że obecnie nastała tendencja zastępowania kamienia znacznie tańszą, i dodatkowo dość podobną do oryginału imitacją z betonu, prawdziwy kamień pozna każdy na pierwszy rzut oka a jego trwałość jest znacznie większa, tak jak każdy element z kamienia jest w swej postaci oryginalny, natomiast betonowy substytut (tzw. sztuczny kamień) powtarza się w swych wzorach oraz teksturze. Elementy te są wykonywane wg. szablonu, podczas gdy kamień naturalny jest wydobywany i przetwarzany na różne sposoby. To prawda, że ​​wydobycie się dzisiaj odbywa przy pomocy nowoczesnych technologii, w których praca fizyczna jest ograniczona do minimum, ale najważniejsze jest to, że rezultaty tej pracy są podobne jak wcześniej, nawet tysiące lat temu na całym świecie.

Szerokie możliwości zastosowań, zawsze oryginalny wygląd

Kamień naturalny oferuje nam szeroki wachlarz zastosowań. Jego główną zaletą jest wysoka wartość użytkowa. Ten szlachetny materiał o niezastąpionych właściwościach technicznych jest trudny do podrobienia. Żaden kawałek kamienia na tej planecie nie jest dokładnie taki sam. To samo dotyczy płytek z kamienia naturalnego i innych kamiennych produktów. Kształty, kolorystyka i wzory kamienia naturalnego są niepowtarzalne. Szczególnie skały osadowe (piaskowiec, wapień) pozwalają na obserwację szeregu procesów geologicznych, które w przeszłości ukształtowały wygląd konkretnego kamienia.

Kamień naturalny oferuje nam oryginalne, nietypowe rozwiązania. Do wyboru jest wiele rodzajów kamienia naturalnego. Oprócz wspomnianego wapienia osadowego i piaskowca oferowane są również marmur, łupek, trawertyn, granit i inne materiały. Kamień naturalny to materiał wysokiej jakości, o długiej żywotności oraz niewielkich wymaganiach konserwacyjnych i możliwości doskonałego łączenia go z innymi materiałami, takimi jak drewno, metal, szkło, ceramika i inne. Ma wielostronne zastosowania i jest stosunkowo łatwo dostępny.

Kamień naturalny może być obrabiany na różne kształty, rozmiary, grubości i może być wykonany w różnych kolorach. Oferowane są powierzchnie naturalne, antyczne i polerowane, nieregularne i regularne formaty, różne rozmiary, z przyciętymi lub frezowanymi krawędziami. Jeszcze większa niż oferta rodzajów nawierzchni jest oferta płytek.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech