Naturalny kamień nadaje wnętrzu naturalności

fotografie zdi skládané z hnědých kamenů nepravidelného tvaru, uprostřed obrázku je bílý vypínač na zvonek a vpravo od něj jsou vchodové dveře

Oprócz powszechnego wykorzystania kamienia na zewnątrz naszych ogrodów, podjazdów i chodników, piękno kamienia coraz częściej przenika do wnętrz.

Kamień naturalny oferuje wiele opcji, jak sprawić, by mieszkanie było wyjątkowe. Jaka jest propozycja podkreślenia wnętrza kamieniem jako dekoracją główną lub jako uzupełnienie innych materiałów naturalnych? Jaki będzie wynik porównania kamienia naturalnego ze sztucznym?

Wyobraźnia nie ma granic, wszystko zależy od pomysłu klienta. W większości przypadków inwestor dokładnie wie, co chce kupić i gdzie chce jaki rodzaj kamienia użyć. Zależy to od rodzaju wnętrza i od ogólnego dostosowania jego charakteru. Stylowe wnętrze za pomocą kamienia naturalnego można stworzyć praktycznie w każdym miejscu, nawet w bloku.

Właściwości kamienia naturalnego

Kamień naturalny oferuje wizualną oryginalność oraz jakość i trwałość dzięki swoim właściwościom. Nie zmienia kolorów, posiada stałe właściwości mechaniczne, a dzięki niskiej nasiąkliwości jest również bardzo odporny na działanie wody. Odporność na ścieranie przyczynia się do długotrwałego, atrakcyjnego wyglądu kamienia. Kamień nie ma negatywnych właściwości w powierzchni użytkowej. Tylko w przypadku stosowania w kuchniach lub pomieszczeniach, w których kamień styka się z różnymi chemikaliami, na jego powierzchnię nakładany jest impregnat ochronny, który chroni kamień przed zanieczyszczeniami chemicznymi. Oprócz tego nie należy spodziewać się żadnych komplikacji ze względu na stabilność środowiska wewnętrznego.

Kamień naturalny czy sztuczny?

Głównym konkurentem dla kamienia naturalnego jest kamień sztuczny, który na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, ale wewnątrz kunsztownego okucia kryje się betonowy rdzeń. Jeśli chcemy tworzyć np. geometryczne kształty na ścianie, musimy dokupić okucia o wyglądzie kamienia w odpowiednich kształtach, łącznie z elementami krawędziowymi.

Kamień sztuczny zawiera kolor tylko na swojej powierzchni, więc w przypadku uszkodzenia istnieje ryzyko odsłonięcia rdzenia cementowego. Jeśli okładzina zostanie uszkodzona przez odpryski, wada ta na kamieniu naturalnym nie jest widoczna. Kolejną niekorzyścią jest ograniczona trwałość i możliwe zmiany wizualne sztucznego kamienia. Natomiast kamień naturalny ma niezmienny wygląd, a każdy kawałek oferuje oryginalny i niepowtarzalny rysunek w głąb.

Cena kamienia

Jedną z najczęściej omawianych pozycji jest porównanie ceny kamienia naturalnego i sztucznego. Paradoksalnie, ze względu na wybór dostawcy, kamień naturalny jest najczęściej tańszy.

Opcje kamienia naturalnego

Kamień naturalny można zamówić w różnych kształtach i kolorach. Chociaż spektrum kolorów nie jest tak szerokie, każdy kolor zawiera przyjemne zestawienie kilku odcieni kolorów. Kamień zawiera oryginalną mozaikę kilku odcieni, głównie w odcieniach jasnych, jasnoszarych, szaro-białych, szarobrązowych, ciemniejszych do szaroczerwonych. Oczywiście kolor zależy od wyboru rodzaju kamienia.

Popularne rodzaje kamienia naturalnego

Do najpopularniejszych rodzajów kamienia naturalnego należą: porfir czerwony z Włoch, andezyt słowacki, wapień niemiecki, gnejs z Bułgarii oraz piaskowiec z Węgier. Optymalna forma kamienia łupanego jest formą kamieni, z którymi świetnie się pracuje.

Opcje kształtu obejmują warianty nieregularne i regularne. Nie możemy liczyć na jednolitą płytę, zawsze pracujemy z mniejszymi kawałkami kamienia. Regularne kształty zastępują cięte paski z dwóch lub czterech stron. Dzięki tej opcji można skutecznie tworzyć prostokątne kształty z interesującym rysunkiem. Najbardziej popularne są cięcia tylko od tylnej strony, dzięki czemu przód tworzy relief połamanego kamienia. Jakiekolwiek zmiany i formatowanie można wykonać bezpośrednio w miejscu realizacji.

Źródło: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech