Jak dać się oczarować magią ogrodu na pochyłym terenie – część 2

pohled na členitou ahradu vyskládanou kamením, uprostřed teče potůček po plochých kamenech do menší podlouhlé studánky cestičky kolem studánky jsou lemované světlými kameny

4. Schody zewnętrzne w pochyłym ogrodzie

Tak jak istnieje niewyczerpana ilość materiałów do wzmocnienia skarpy ścianami lub palisadami, tak samo te same materiały można zastosować na schody. Albo do wszystkiego wybieramy jeden materiał, albo opieramy się na kombinacji materiałów. Schody można wtedy wygodnie łączyć z rozwiązaniem ścieżek i chodników. W każdym razie schody ogrodowe to charakterystyczny element architektoniczny, którego nie można przegapić – podobnie jak murek ogrodowy. Nie należy też zapominać o balustradzie klatki schodowej, to nie tylko ważny element zabezpieczający, ale również gustowny dodatek do klatki schodowej. Szczególnie wzdłuż klatki schodowej wskazane jest również ustawienie ogrodu skalnego i nie zwracajmy uwagi na to, że rośliny będą w niektórych miejscach „ wchodzić“na schody. Oczywiście tylko wtedy jeśli schody są wystarczająco szerokie. Ważna jest wysokość i głębokość schodów, a także stosunek liczby schodów do całkowitej długości schodów.

5. Rośliny okrywowe i ściółka

Rośliny okrywowe pomogą zachować stabilność skarpy, ale jeśli chcemy połączyć je z ściółką, konieczne jest zastosowanie pod nią włókniny lub innego materiału. Nieutwardzone zbocza doskonale pokrywają na przykład okrywowe, wiecznie zielone drzewa iglaste. Jeśli się na nie zdecydujemy  kluczowe będzie nachylenie i wielkość zbocza oraz sposoby jego wzmocnienia.

6. Strumienie i kaskady

Spadzista działka bezpośrednio stwarza nam możliwość wytworzenia strumyku z kaskadami wlewającymi się do oczka ogrodowego. Obieg wody może zapewnić pompa. Idealnie jest wybetonować koryto, aby nie doszło do uniku wody, koryto warto wyłożyć kamieniami i żwirem lub ładniejszymi kamykami, ponieważ pod względem wizualnym będzie wtedy wyglądać znacznie atrakcyjniej.

Źródło: www.ceskestavby.cz  

PolandGermanEnglishCzech