Rodzaje kamienia dla Twojego ganku

KAMIEŃ NATURALNY

Historia domu zaczyna się od ganku. Jest to pierwsza część domu do powitania gości i ostatnia część do pożegnania się z nimi. Dlatego każdy właściciel stara się wyeksponować ten zakątek domu według własnego uznania i stylu. Kamienne ganki są doskonałym wyborem, aby Twój zewnętrzny ganek wyglądał nieskazitelnie. Taki ganek będzie służył przez wiele lat nie tracąc swojego niesamowitego wyglądu. Długo używany i już sprawdzony jako najbardziej niezawodny materiał jest granit. Nieporównywalny wzór, wyjątkowa trwałość i naturalna elegancja materiału wzmacniają intencję jego wyboru i podkreślają ogólny styl budynku. Płytki wapienne nie są złą opcją dla Twojego ganku. Jednak ten materiał nie jest odpowiedni dla każdego domu. Na przykład, klasyczny dom, wykonany z białego kamienia doskonale przyjmie się we wnętrzu ganek z wapienia, i wyłożone sztucznym materiałem będzie wyglądać absurdalnie.

 

 

PŁYTKI BETONOWE I CHODNIKOWE

Najtańsza i dość prosta okładzina ganku jest wykonana z płytek betonowych. Powierzchnia płytek betonowych może imitować szeroką gamę materiałów, takich jak kamień naturalny lub dekoracyjny, ta cecha dodaje do zalet materiału przy wyborze. Wadą wyboru tego materiału jest to, że ulega on zniszczeniu w niskich temperaturach, z tego powodu większą wagę przykłada się do jego bliskiej imitacji, czyli wibroprasowania płyt chodnikowych. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na zużycie, ale bardzo śliski, co jest jego jedyną wadą. Proszę zwrócić uwagę na poniższe zdjęcie, ganek wykonany z takich płytek będzie idealnie pasował do niemal każdego wnętrza i będzie służył przez bardzo długi czas.

 

PŁYTKI KLINKIEROWE

Można również zdecydować się na sprawdzone od dawna płytki klinkierowe. Płytka ta jest idealnym materiałem na ganek, zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i ergonomię. Po pierwsze, sposób jego wykonania jest niezwykle prosty i zawiera wyłącznie naturalne i przyjazne dla środowiska materiały. A po drugie, płytka ma pewną chropowatą strukturę, która zapobiega ślizganiu się po jej powierzchni.

 

MONTAŻ I OKŁADZINA Z GRANITU

Wybierając granitową okładzinę na ganek, należy wziąć pod uwagę kilka niuansów. Przed ułożeniem płytek granitowych należy zakupić klej do prac zewnętrznych przeznaczony specjalnie do tego materiału. Następnie, dokładnie według zaplanowanego planu i bez użycia kleju, płytki granitowe rozkłada się na powierzchni ganku. Jest to konieczne, aby płytki granitowe były dokładnie przymocowane do wielkości ganku. Po ułożeniu płytek granitowych konieczne jest wykonanie oznaczeń o układzie skrajnych i równoległych płytek od dolnego rzędu stopni ganku. Następnie płytki granitowe układa się w taki sam sposób, jak zwykłe płytki licowe. Należy rozcieńczyć klej do płytek i nałożyć go na powierzchnię ganku za pomocą pacy zębatej, o grubości od czterech do pięciu milimetrów, klej należy nakładać od dolnego rzędu stopni. Po nałożeniu kleju można przystąpić do układania granitu. Układanie rozpoczyna się od płytek granitowych w narożnikach, które później zostaną wykorzystane do wyrównania pozostałych rzędów. Po ułożeniu poziomej płaszczyzny z płytek granitowych, przychodzi nie mniej odpowiedzialny etap, pakowanie pionowych rzędów stopni licowych. Głównym zadaniem na tym etapie jest dopasowanie fug i szczelin, które tworzą cały obraz. Po ułożeniu pionowej nawierzchni dolnego rzędu schodów można od razu przejść do płaszczyzny poziomej następnego rzędu schodów. Ostatnim krokiem jest spoinowanie fug. Na poniższym zdjęciu należy zwrócić uwagę, że fugowanie należy rozpocząć w kierunku przeciwnym do początku układania płytek, od górnego podestu do dolnego rzędu stopni. Po wykonaniu fug i wyczyszczeniu na wilgotno można cieszyć się wykonaną pracą i pięknym efektem.

 

PODSUMOWANIE

Budowa ganku z kamienia jest dla wielu osób całkiem realna i wcale nie jest trudna czy kłopotliwa, a koszty pracy nie są tak duże, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ale jak każde dzieło potrzebujesz solidnej podstawy, a w naszym przypadku jest to solidny betonowy fundament, na którym możesz realizować swoje pomysły. Poświęć też kilka dodatkowych minut, aby zdecydowanie zdecydować, jakiego materiału użyjesz do wykończenia i czy pasuje on do wnętrza Twojego domu.

 

 

 

Źródło: bouw.ru

PolandGermanEnglishCzech