RENOVACE PODLAH – nástroje

Oprava nebo renovace kamenné podlahy, zejména starobylé, je vícestupňový proces. V každém případě může být průběh procesu odlišný. Vše záleží na stavu podlahy, typu použitého kamene a efektu, který si zákazník přeje. Některé kroky jsou však ve všech případech stejné.
K broušení kamene jsou zapotřebí vhodné stroje a nástroje. Na trhu je k dispozici mnoho strojů na broušení, které jsou však většinou určeny k broušení betonových podlah. Zvláště nyní, kdy se staly populární „lesklé“ betonové podlahy. Bohužel zde musíte být opatrní, protože ne každý stroj, který dobře funguje na betonu, je vhodný pro kamenný povrch. Neexistují žádné univerzální stroje, které by bylo možné používat ve všech podmínkách a na všech plochách. Velké plochy obnovíte rychleji a snadněji s velkým strojem, ale nebudete ho moci použít na menší nebo hůře přístupná místa.
Můžeme si vybrat ze zařízení, která se liší velikostí, vzhledem i barvou, ale princip fungování tohoto typu zařízení je – až na výjimky – vždy stejný. Spočívá v použití protiběžného pohybu brusné hlavy, který se nazývá „planetární“. Standardně má stroj jeden velký kotouč, který se otáčí buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček (nejlépe, když máme možnost změnit otáčení „vlevo-vpravo“). Na něm jsou umístěny tři menší disky, které se otáčejí v opačném směru. Tento protiběžný pohyb způsobuje, že se rýhy způsobené nástroji protínají, a tím se snižuje možnost poškrábání povrchu. Další výhodou tohoto typu řešení je snadnější obsluha. Spoléhání se pouze na jednostranný pohyb by pro obsluhu znamenalo větší námahu a v některých situacích by bylo broušení dokonce nemožné.
Výjimkou mohou být malé jednohlavé stroje s jedním diskem. Ty jsou určeny například k broušení schodišť nebo ploch u stěn a v rozích. Práce s těmito stroji vyžaduje větší pozornost a přesnost při práci. Užitečná je také regulace rychlosti. Zejména pokud je broušený povrch velmi nerovný.
Broušení lze provádět na sucho nebo na mokro. Volba techniky závisí na vašich aktuálních potřebách. Pokud chcete pracovat „namokro“, budete samozřejmě potřebovat přívod vody do stroje (nádrž nebo hadici). Při práci „nasucho“ se k odsávání prachu používá speciální vysavač. To je určitá obtíž, protože vysavač musí být neustále zapnutý. I když jste příznivci hluku, měli byste vzít v úvahu, že pracovní podmínky ne vždy umožňují neomezené hladiny decibelů.
Jestliže v planetární soustavě brusky se použilo tři kotouče, pak můžeme snadno odhadnout, že budeme potřebovat tři pracovní nástroje. Mohou být na suchý zip, nasazovací nebo šroubovací. Vše záleží na výrobci a potřebě. Některé společnosti mají svá vlastní autorská řešení, která nás nutí používat nástroje dané společnosti. Pokud bude stroj v tomto ohledu univerzální, budeme na tom mnohem lépe. To nám umožní používat nástroje od různých výrobců a budeme hledat takovou rozmanitost v návaznosti na ekonomické a kvalitativní hledisko. Nejuniverzálnějším kotoučem bude ten, který je vybaven suchým zipem, na který můžeme připevnit jakýkoli kotouč, který má takové upevnění. V případě západek, sponek apod. konkrétního výrobce taková možnost není k dispozici. V některých případech výrobce poskytuje možnost vyměnit kotouč za jiný, což umožňuje použití jiného typu (nebo velikosti) nářadí.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Artur Janus | Publikováno: 3. 3. 2021