Fasáda z přírodního kamene – výběr kamene

Technologie obkladu fasád z přírodního kamene

 

    – Pro zlepšení přilnavosti se na povrch stěny nanese základní nátěr a stejný nátěr se nanese i na vnitřní stranu kamene (žula, mramor, vápenec).

    – Kámen se upevňuje přímo na povrch pomocí speciálního lepidla. Lepidlo by mělo být mrazuvzdorné.

    – Po provedení pokládky je potřeba povrch fasády ošetřit hydroizolačním roztokem.

    – Utěsnění spár musí být prováděno s velkou opatrností. Do spár se nesmí dostat voda.

 

 

 

Povrchová úprava fasád kamenem. Jaký kámen zvolit?

 

Na kameny pro fasádu budovy jsou kladeny vysoké nároky. Musí dobře vypadat a být odolné vůči povětrnostním vlivům. Pro své vlastnosti jsou pro obklady nejvhodnější žula, mramor a vápenec.

Nejlepší volbou pro sokl jsou žula a mramor v tmavších barvách. Spodní část stěny je vystavena častým změnám teploty, kontaktu s vodou a nečistotami.

Výběr kamene, jeho velikost a barva závisí zcela na představě designéra. Existují však určité normy pro pokládku kamene.

    – Řezané a „divoké“ kamenné desky jsou těžší než běžné leštěné desky, proto by se měly pokládat pouze na maltu a spáry by se měly vyplnit tmelem.

    – Na lepidlo lze pokládat dlaždice o ploše až 0,4 m2 a tloušťce až 10 mm bez dodatečného upevnění. Větší desky z přírodního kamene vyžadují kromě malty další upevnění ke stěně.

U fasád nejsou požadavky na kámen tak přísné. Vhodné jsou žula, mramor a vápenec. Zde je třeba počítat s potřebou při provádění obkladu fasády přírodním kamenem ponechat spáry, jelikož má kámen tendenci se změnou teploty zvětšovat nebo zmenšovat svůj objem. Pro každý druh kamene je stanoven vlastní index roztažnosti. Při obkládání stěn několika druhy přírodního kamene se šířka spár počítá podle parametrů toho druhu kamene, který má vyšší koeficient objemové roztažnosti.

 

 

Prvky fasády z přírodního kamene (sloupy, zábradlí, lišty, římsy, pilastry atd.)

 

Fasáda z přírodního kamene je spolehlivá, krásná a jednoduchá. Po ozdobení fasády různými prvky z přírodního kamene získává dům jedinečnou podobu. Kompozici doplňují štukové lišty, sloupy, balustrády, římsy a pilastry vytvořené ve stejném stylu.

Štukování je univerzální způsob výzdoby vašeho domova. Sádra je ekologický a tvárný materiál, který nabízí široké možnosti kreativity. Existuje celá řada prvků štukatérské výzdoby – sloupek, vlys, římsa, pilastr, lišta, konzola, řez, balustr, rozeta, basreliéf, modulo.

Sloupy měly původně technickou funkci – podpíraly konstrukci domu. Později přišli architekti s nápadem ozdobit prostor sloupy, které by ho strukturovaly. Sloup se skládá ze tří prvků: základny, dříku sloupu a hlavice. Tělo (dřík) sloupu může být hladké i rýhované. Sloupy mohou být hladké, mohou být s postupným zmenšováním tloušťky v horní části a také sloupy soudkovitého tvaru.

Pilastr je typ sloupu, který je svislým výstupkem ve stěně obdélníkového průřezu. Pilastry pomáhají rozdělit stěnu na funkční oblasti, zabránit monotónnosti či odlišit dveře a okna.

Schodiště jsou základním atributem domu, jsou ozdobena zábradlím, vyrobena ze sádry nebo pevnějšího přírodního kamene. Vše záleží na podmínkách používání schodiště a na vašem přání ho dále zdobit. Pokud máte balkon, je vhodné použít zábradlí stejného typu jako schodiště.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: dvamolotka.ru

PolandGermanEnglishCzech