Praktické rady pro montáž obkladového kamene

Hlavním a zdánlivě jediným vážným omezením při výběru obkladového kamene je neslučitelnost silikátových hornin (křemence a pískovce) s karbonátovými horninami (mramor, vápenec, dolomit, travertin).

 

Kyselina křemičitá obsažená v křemičitanech reaguje s uhličitanem vápenatým (základem vápencových hornin) v jejich bezprostřední blízkosti a způsobuje erozi obou hornin. Ostatní kameny se mohou vzájemně „dotýkat“ bez většího poškození. Uvědomte si však, že kameny je třeba pokládat s odstupem, protože při změně teploty mají tendenci zvětšovat nebo zmenšovat svůj objem a hodnoty roztažnosti jsou pro každý kámen individuální. Šířka mezer závisí na velikosti desek, hustotě kamene a počítá se v každém případě zvlášť. Jsou-li stěny obloženy například ne jedním, ale dvěma druhy kamene, měly by se mezery počítat pro ten s vyšším koeficientem roztažnosti.

Při použití metody lepením je vhodné použít speciální tmely. Zajišťují pružnost spáry, neutralizují účinky teplotních rozdílů a chrání kámen před kondenzací, která vzniká při cirkulaci vodních par z interiéru přes stěnu ven. K zajištění úplné ochrany proti tvorbě vodních par však samotný tmel nestačí – stěny budovy musí být opatřeny vnitřní parozábranou. Totéž platí pro kombinovanou metodu fixace.

Při použití metody na mokro je třeba naplánovat práce probíhající v exteriéru na období od května do října. V jiných obdobích panují téměř ve všech částech Ruska nízké teploty, což znamená, že voda v maltách a směsích může zmrznout, a tím snížit účinné vlastnosti lepidla.

 

Univerzální řešení

Praxe ukazuje, že neexistuje univerzální řešení všech problémů. Fasádní obklady jsou však šťastnou výjimkou z tohoto pravidla. Existuje metoda, která dokáže neutralizovat nebo minimalizovat všechny škodlivé účinky na obklad a zajistit, aby obkladové prvky vydržely co nejdéle. Jedná se o upevnění bez použití lepidla, které se používá při stavbě větraných (závěsových) fasád. Základní principy fasád se zavěšenými stěnami jsou jednoduché: obkladové prvky se upevňují do stěn budovy pomocí kotev, přičemž mezi panelem a stěnou zůstává mezera 30 mm až 250 mm (v závislosti na velikosti panelů, použití tepelné izolace atd.). Mezi samotnými deskami jsou ponechány mezery, které kompenzují tepelnou roztažnost. Tyto spáry lze volitelně vyplnit pružnými těsněními nebo utěsnit těsnicími materiály. Kromě kotvení se v posledních letech stále častěji používá upevnění na profilové rošty, závěsné lišty a další podobné systémy.

 

 

Zdroj: www.dvamolotka.ru

PolandGermanEnglishCzech