IMPREGNACE. DEFINICE BEZ DEFINICE.

Žijeme v době sociálních médií. Všude kolem nás se to hemží barevnými obrázky, zaujmou nás senzační účty na Instagramu, koutkem oka vnímáme reklamní slogany. To vše silně ovlivňuje naše vědomí, a co je horší, i naše podvědomí. V tomto světě je obtížné nebo dokonce nemožné si o některých věcech utvořit pravdivý obraz. Přesně tak tomu bylo v obasti hydroizolace. Péče o kámen nebyla v Polsku dlouhá léta brána vážně. Na ochranu teracového náhrobku před slunečním zářením a deštěm nikdo nepomyslel.

 

 

V určitém okamžiku však přišla móda z jiných zemí i k nám a v Polsku začal neskutečný impregnační boom. Zemi zaplavila vlna výrobků ze zahraničí, polské silnice začaly křižovat dodávky s reklamními polepy, všude jsou k vidění barevné letáky prezentující zajímavé složení výrobků slibujících po aplikaci daného produktu zázračný účinek. Existují také webové stránky s polovičatým nebo bohužel často též nesprávným překladem do polštiny.

 

Ukázka špatně provedené impregnace: Kuchyňská pracovní deska – kartáčovaná žula. Byl použit produkt na bázi vody, přičemž pracovník provádějící impregnaci bohužel nevěděl o tom, že kámen byl předtím již ošetřen jiným přípravkem

 

Takto široký výběr produktů nám dal možnost stát se doslova přes noc „specialisty“ na hydroizolace. Ale bylo tomu skutečně tak?

V určitém okamžiku jsme totiž bohužel přeskočili jednu velmi důležitou etapu. A to etapu učení. Nemám zde na mysli to, o čem jsme si mohli přečíst v letácích a návodech k použití, ale skutečnou, praktickou zkušenost. Vynechali jsme onu podstatnou etapu, v níž bychom dělali chyby a učili se z nich.

 

Ukázka špatně provedené impregnace: Kuchyňská pracovní deska – leštěná žula. Byl použit impregnační prostředek na bázi vody a poté impregnační prostředek na bázi rozpouštědel. V místech, kde byly na desce postaveny různé předměty, se objevily světlejší skvrny.

 

Kámen je přece záležitost přírodní. Lze ho přirovnat k lidské kůži – má póry a je každodenně vystavován vlivům okolního prostředí. Rozdíl tkví v tom, že nás někdo naučil, jak se o svou pleť starat, třebaže tyto naše dovednosti stále nejsou dokonalé. Víme však, že pokud jedeme například lyžovat do Dolomit, slunit se na pláž v Dubaji anebo jdeme na procházku se psem do parku za prvních paprsků letního slunce, musíme svou pokožku pokaždé chránit jiným, adekvátním způsobem. Velmi důležitý je navíc samotný typ pokožky. Něco podobného lze analogicky použít pro péči o kámen.

 

Otázky, na které je třeba si odpovědět, jsou např. následující:

– Kde bude kámen položen?

– Bude vystaven povětrnostním vlivům, jako jsou slunce, vítr, déšť, mráz?

– Jakému druhu potenciálního znečištění bude vystaven: působení vody, skvrny od kávy, vína, citronu, coca-coly?

Poté je třeba si něco zjistit o samotném kameni:

– druh a typ kamene

– typ opracování

– typ povrchové úpravy

– Byla plcha již dříve impregnována? Pokud ano, čím?  

– Byla navoskována?

– Jakého efektu chceme dosáhnout?

 

Až po zodpovězení výše uvedených otázek nastane ten pravý čas vybírat vhodný produkt. To by pro nás neměl být problém, protože v současné době na polském trhu aktivně působí asi 20 firem s impregnačními prostředky a každá z nich má ve své nabídce několik desítek výrobků.

Jakmile se nám podaří zvolit „zlatou střední cestu“, můžeme se pustit do její aplikace. Zde se samozřejmě nabízí se otázka jak? Návod k použití bývá nezřídka sepsán v cizím jazyce. Tak hodně štěstí, pane Kowalski!

 

 

 

 

Zdroj: Kurier kamieniarski

Autor: Dominika Grabiarz | Publikováno: 13. 05. 2021

PolandGermanEnglishCzech