ANTONIO CORRADINI – MISTR ZAHALENÝCH POSTAV

Pokračujeme v tématu „Našli jsme na internetu“, které jsme zahájili v předchozím vydání časopisu Kurier kamieniarski, a dnes vám představíme umělce, který nenechává svá díla bez povšimnutí. Zde jsou výsledky našeho putování po nevyzpytatelných zdrojích internetu.
Nedávno jsme narazili na fotografii mramorového poprsí zahalené ženy. Jemnost a neuvěřitelná reálnost znázornění průhledné látky, která jí zakrývala obličej, byla dojemná.
Autorem sochy s názvem „Poprsí zahalené ženy“ (Puritas) je Antonio Corradini – benátský rokokový sochař narozený v roce 1668 v Esteru v Itálii. Svou tvůrčí činnost zahájil již ve 14-15 letech. Hodně cestoval. Zpočátku trávil hodně času v Rusku, kde vytvořil osmnáct poprsí a dvě sochy v letní zahradě cara Petra Velikého v Petrohradě. Poté pracoval v Německu. V polovině 1720 se vrátil do rodné Itálie. Další zakázky však přišly z Rakouského císařství, a tak se usadil ve Vídni. Po smrti císaře Karla VI. v roce 1740 přišel o zakázky v Rakousku a usadil se opět v Itálii (Řím a Benátky). Poslední umělcův krok vedl do Neapole. Tam pracoval na soše v kapli Sansevero (Capella Sansevero de ‚Sangri nebo Pietatella) v centru Neapole, kterou si objednal Raimondo di Sangro. Bohužel tady také v roce 1752 zemřel, aniž by dokončil své životní dílo.
Další osud této zakázky byl zajímavý. Corradini zanechal hotové náčrty a model sochy „Kristus z Jemenu pod rubášem“. Realizace sochy byla po Corradiniho smrti svěřena jinému italskému sochaři – Giuseppe Sanmartinovi. V konečné realizaci interpretoval Corradiniho materiály po svém. To je pravděpodobně důvod, proč je podepsán jako autor díla. Ale i dnes, když se podíváme na další Corradiniho díla, je těžké si nevšimnout umělcova závažného vlivu na konečnou realizaci.
V Neapoli kromě práce „Kristus z Jemenu pod rubášem“ vytvořil „Zahalenou pravdu“. (nazývaná také Skromnost nebo Cudnost), mimořádný náhrobek věnovaný Cecílii Gaetani dell’Aquila d’Aragona, matce Raimonda de Sangro. Jak napsal umělecký kritik Bruce Voucher: „Toto dílo není inspirováno touhou představit geniální sochařskou techniku. Tvář zastíněná nejtenčím závojem vytváří fascinující, ale ironické napětí, možná trochu nevhodné pro pomník v hrobní kapli, které však má přimět k hlubšímu zamyšlení a vzpomínkám.“ Ostatně, posuďte sami. Další Corradiniho práce představíme na naší fanouškovské stránce: www.facebook.com/KurierKamieniarski.

Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Kurier Kamieniarski | Publikováno: 05. 03. 2015