Přírodní kámen: světová naleziště a způsoby těžby
Přírodní kámen je jedním z prvních stavebních a dekoračních materiálů, které člověk začal využívat při proměně svého okolí. Navzdory své staleté historii neztrácí přírodní kámen na aktuálnosti: jeho obliba je nadčasová a nezávislá na historické epoše, zeměpisné poloze či módních trendech.
V dnešní době, kdy se vše okolo nás snažíme nahradit umělými materiály, je naše touha po přírodním produktu stejně silná jako kdykoli předtím.
Hotový kámen je výsledkem staleté práce přírody. Vzor kamene vytvořený přírodou je jedinečný. Na celé planetě byste nenašli dva identické úlomky masivní žuly, mramoru či aristokraticky vyhlížejícího onyxu. Z předmětů v interiéru provedených z přírodního kamene, ať už se jedná o mramorovou sochu nebo onyxové svítidlo, vyzařuje zvláštní spolehlivost, důvěra, klid, a proto se těší zvláštní oblibě.
O ložiscích přírodního kamene
Suverénní prvenství v těžbě přírodního kamene má dnes Itálie. Bohatá naleziště této země byla objevena před mnoha staletími a tradice zpracování kamene zde byla dovedena k dokonalosti. Majestátní chrámy Římské říše, vyrobené z přírodního kamene, přežily nejednu generaci lidského pokolení a přetrvaly staletí.
Tajemství kamenického řemesla se v Itálii dědí z otce na syna. Ne náhodou jedno z nejznámějších italských přísloví říká, že „každý Ital má cit pro kámen“.
Itálie je právem považována za svého druhu „kamenickou značku“. Pouhý fakt, že byla žula, travertin či onyx vyrobena v Itálii, dodává těmto kamenům zvláštní přitažlivost a vzbuzuje důvěru. I to je jeden z důvodů, proč se více než polovina veškerého přírodního kamene vytěženého v různých částech světa zpracovává v Itálii.
Italští kameníci zvládnou mistrně opracovat obrovské množství žuly, mramoru, travertinu, onyxu, dovedou „vymazlit“ každý milimetr materiálu a vytvářet skutečná umělecká díla. Spokojení zákazníci se pak hrdě hlásí k tomu, že kámen byl zpracován v Itálii.
Dnes jsou italské technologie a zařízení rozšířeny téměř po celém světě. Používají se v např. Pákistánu, Brazílii, Číně a Indii.
V různých částech světa se samozřejmě vyskytují různé druhy kamene. Například žula – nejpevnější přírodní materiál, který je hojně využíván architekty a designery po celém světě – se těží v Bulharsku, Portugalsku, Brazílii a Španělsku. Tento úžasný materiál se vyskytuje také v Severní a Jižní Americe a v Austrálii.
V Mongolsku, Indii a Uruguayi lze najít ušlechtilé onyxy s originálními žilkami fantaskních tvarů. V tomto ohledu byla příroda obzvláště štědrá k onyxu z brazilského státu Minas Gerais.
Travertin, přírodní kámen teplých barev a porézní struktury, se těží v turecké provincii Pamukkale a v okolí německého města Stuttgart.
Ložiska mramoru jsou rozeseta prakticky po celém světě – v Uzbekistánu, Gruzii, Řecku, Itálii, USA, na Kubě i v Rusku. Mimochodem, právě ruský mramor je světově proslulý svými sytými barvami a odstíny.
O perspektivách těžby mramoru v Rusku
Mramorový palác v Petrohradě, jedinečná architektonická a historická památka, je živým příkladem tradice stavby z přírodního mramoru v Rusku.
Zvláště ceněný je proslulý mramor z lomů Kibik-Kordonsky a Peršinsky. Irkutská oblast je známá pro svůj červeně zbarvený a narůžovělý mramor.
Přestože jsou ruská ložiska mramoru velmi bohatá, těžil se mramor v Rusku donedávna v malém množství. Hlavním důvodem sporého využívání kamenných ložisek jsou zde značně vysoké náklady na těžbu. Například na poloostrově Kola a v Jižním Jakutsku se nacházejí velmi bohatá ložiska mramoru, která jsou však natolik těžko dostupná, že vychází levněji dovoz mramoru z Itálie.
Moderní technologie však umožňují podmínky pro těžbu mramoru optimálně nastavit a ruský mramor se dnes používá ve stejné míře jako přírodní kámen z jiných zemí.
Zdroj: www.dvamolotka.ru