Cornwall, kraj přírodních krás, bohaté historie a ložisek kovů
Přírodní krásy a historie
Cornwall je nejjihozápadnější část Anglie, bohatá na přírodní krásy, historii s mnoha megalitickými stavbami a tradicí s vlastním jazykem tzv. cornwalština (Jedná se o velmi složitý, původně keltský jazyk. Poslední člověk, mluvící tímto jazykem zemřel v roce 1987 a má dokonce pamětní desku na rodném domě).
Díky teplému Golfskému proudu, který Cornwall omývá, je zdejší klima s průměrnou roční teplotou 12,5 C.
Rázem se ocitnete téměř na pobřeží Středozemního moře a můžete se procházet pod korunami palem a fotografovat subtropické rostlinstvo, či si vyjet na projížďku po moři a pozorovat velryby a delfíny. Ne náhodou byl Cornwall zvolen pro výstavbu již zmíněné botanické zahrady.
Naleziště kovů
V tomto článku se zaměřím na jednu velmi slavnou etapu historie Cornwallu, která prakticky ovlivnila novodobé dějiny světa a udala směr, kterým se ubíráme dodnes.
Pokud se podíváte na geologickou mapu britských ostrovů, zjistíte, že Cornwall a sousedící Devon County je tvořen z vyvřelin, především žuly. A kde jsou vyvřeliny, jsou i minerály a kde jsou minerály, jsou i kovy. Zdejší složení žuly je k tomu přímo ideální. Je to především minerál cínu, česky zvaný cínovec (SnO2), odborně zvaný Kasiterit. K tomuto názvu se ještě vratíme později. Dále pak hlavně meď v čistém stavu. Doprovodné kovy jsou zde – stříbro, olovo, minerál zinku (ZnS zvaný Sfalerit) a další. Těžba těchto surovin je doložena již v době bronzové (2150 př.n.l.).
Slitina – strategická surovina
Byl to v rozvoji lidstva nebyčejně velký skok kupředu, když si někdo povšiml, že stačí přidat jen 5% -20% cínu do roztavené mědi a vznikne bronz. Slitina mnohem tvrdší než surové železo, která se dobře odlévá do forem, dobře se leští a jako třešnička na dortu, má barvu jako zlato. Slitina jako stvořená pro výrobu zbraní. Z našeho dnešniho pohledu se jednalo o „strategickou surovinu“ a byla předmětem čilého obchodu. Tu a tam probleskne v novinách zpráva, že se u pobřeží jihozápadní Anglie našel vrak lodi ze starověku s cínovými či měděnými pruty. Ta nejznámější zpráva o potopené lodi s cínovými pruty z Cornwallu pochází až z pobřeží Haifa u Izraele.
Zdroj: Lomy a těžba