TUMLIN – ODSTÍNY ČERVENÉ

Barvy pískovců Tumlin jsou jedinečné v globálním měřítku, jedinečné v jakékoli oblasti. Tumlinský pískovec nemá žádnou náhradu, nelze jej nahradit jiným kamenem. To je způsobeno specifickým vrstvením tohoto kamene a jeho barvou: od tmavé, červeno-třešňové, přes různé červeno-rezavé odstíny, až po velmi světlou cihlově žlutou barvu.
Pískovcový důl Tumlin-Gród je jedním z nejstarších lomů v regionu Kielce. První záznamy o těžbě červeného kamene z Góry Grodowy pocházejí z roku 1420. Současný lom se využívá od roku 1906 a kámen se zde stále těží tradičními metodami bez použití výbušnin.

Byl a je oblíbeným stavebním a dekorativním materiálem, také vyváženým, na fasádní prvky: římsy, štíty, zárubně, schody, stejně jako na chodníky a historické ulice. Můžete ho potkat v mnoha budovách Świętokrzyski – včetně Paláce krakovských biskupů v Kielcích, katedrální bazilice v Kielcích, klášteře v Karczówce, kostele v Tumlinu, fasádách obytných a komerčních budov v Kielcích na ulicích Wesoła a Leonarda. Historické památky a památníky najdete v celém regionu. Naleznete ho také na podlaze františkánské baziliky v Krakově, na fasádě ministerstva zahraničních věcí ve Varšavě a na chodníku vedle kostela sv. Štěpána v Krakově. Regionálně se velmi často používá v drobné architektuře na soukromých pozemcích.
Pískovec Tumlin-Gród se láme velmi dobře, což umožňuje získat celou řadu prvků z rozlomeného kamene. To je způsobeno jeho vrstvením. Zkušeným kameníkem není obtížné vyrobit 2 cm silnou štípanou desku. Navíc je dělený povrch někdy dostatečně hladký, takže jej lze použít jako obložení plochých povrchů bez dalšího zpracování. Nemá tendenci se odlupovat. Běžně se používá pro venkovní použití: kostky, obrubníky, dlažební desky, obklady stěn (broušené a štípané), zdící kameny. Barva nemá tendenci se vyluhovat a barvit sousední prvky.
Přes výrazné vrstvení je jeho struktura jednolitá, dokonce monolitická – jemná a středně zrnitá, hustá, s křemičito-železito-jílovitým pojivem. Stojí za zmínku, že v závislosti na barvě vykazuje určité rozdíly ve fyzikálních a mechanických vlastnostech.

Zpracování není problematické. Neexistují žádné skryté vady – kaverny nebyly nalezeny. Stejně jako v každém pískovci stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že řez se provádí po vrstvách. To umožňuje uchovat lepší parametry hotových prvků a hezčí vzhled – řezání napříč vrstvami zviditelňuje vrstvení.
Odolává velmi vysokým teplotám. Také se z něj vyráběly obklady odolné proti kyselinám a mlýnské kameny.
Přes svou barevnou rozmanitost si kameny zachovávají jednotný barevný tón. Díky tomu, když jsou umístěny vedle sebe, například na fasádě budovy, do sebe dokonale zapadají a vizuálně dobře ladí.
Mechanicko-fyzikální údaje:
Objemová hmotnost: 2410–2220 kg/m3
Pórovitost: 8,71 –15,59 %
Absorpce vody: 2,2 –3,9%
Pevnost v tlaku:
– suchý 128/69 MPa
– nasycený vodou 91/46 MPa
Otěruvzdornost metodou Böhme 0,41–0,78 cm

Popis:
– barva od tmavě červené třešně po světle cihlově červené
– jemný a středně zrnitý
– tvrdý, mrazuvzdorný
Charakteristické rysy:
– viditelné vrstvení
– žádné náhražky
– jednotný barevný tón i přes rozmanitost barev
– velmi vzácně vady struktury
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Kurier Kamieniarski | Publikováno: 17. 11. 2020