HVĚZDY A KŘÍŽE POD LUPOU

Před nedávnem jsme se v časopise Kurier Kamieniarski zabývali otázkou zapisování údajů na náhrobních kamenech. Oblíbenými a často používanými symboly jsou hvězda pro označení data narození a symbol kříže pro označení úmrtí. Pojďme se dnes v našem článku těmto symbolům věnovat podrobněji.

Hvězda

Hvězda je velice populárním ideogramem, který se často vyskytuje na vlajkách a znacích. Podíváme-li se na ně pozorněji, povšimneme si, že se většinou jedná o pěticípé hvězdy, které najdeme je mimo jiné na vlajce Spojených států a Evropské unie.

Není ovšem možné ztotožňovat pěticípou hvězdu s tzv. pentagramem. Přestože je vnější podoba obou symbolů v podstatě identická, pentagram v sobě na rozdíl od pěticípé hvězdy zahrnuje čáru spojující jednotlivá ramena. Zatímco hvězda je zcela neutrálním a obecně přijímaným symbolem se širokou škálou významů, pentagram bývá často spojován s magií a mysticismem. Odtud zřejmě pramení přesvědčení některých lidí o nekřesťanském charakteru tohoto znamení.

Stojí však za zmínku, že v době prvních křesťanů se pentagramu užívalo jako symbolu pěti ran Kristových a že špatnou pověst si tento znak získal až později, konkrétně v 19. století, odkdy začal být obrácený pentagram, nazývaný též černý, připodobňován ke kozí hlavě a považován za satanský symbol.

Dalším symbolem, se kterým se často setkáváme, je Davidova hvězda, která pozůstává ze šesti ramen a je technicky vzato hexagramem. Přesněji řečeno jde o dva navzájem se překrývající rovnoramenné trojúhelníky. Tento symbol je také známý jako Šalamounova pečeť. Objevuje se na izraelské vlajce a je dnes spojován především s židovským náboženstvím, třebaže jeho kořeny pravděpodobně sahají až k hinduistickému tantrismu.

Hvězdička před datem narození na křesťanských náhrobcích je odkazem na betlémskou hvězdu a narození Ježíše Krista. Používání pěticípé hvězdy s jedním z vrcholů směřujících nahoru je naprosto správné. Je ovšem třeba dbát na to, aby taková hvězda nebyla obrácena vzhůru nohama (černý pentagram). Davidova hvězda na křesťanských náhrobcích rovněž není ze zjevných důvodů tím nejlepším nápadem.

Osmicípé hvězdy podobné té na našem obrázku také nejsou ničím výjimečným. Ačkoli může mít tento typ ideogramu hlubší symboliku (osmicípá hvězda může například odkazovat k mezopotámské bohyni Ištar), není třeba po hlubším významu tohoto symbolu za každou cenu pátrat. Naprostá většina hvězd, které dnes běžně vídáme na náhrobcích, má prostě a jednoduše svým tvarem připomínat hvězdy na noční obloze. Četnost paprsků je přitom často záležitostí čistě estetickou.

Kříž

Tento symbol není potřeba nikomu podrobně představovat. Stojí však za to říci si něco o jeho variantách či podobách.

Crux ordinaria neboli latinský kříž je nejběžnější verzí tohoto v naší kultuře běžně přítomného symbolu. Jeho dolní rameno je delší než ostatní, na rozdíl např. od řeckého kříže, známého též jako klasický kříž, u něhož jsou všechna ramena stejně dlouhá. Existuje celá řada dalších typů křesťanských křížů (např. patriarchální, papežský, ortodoxní) a symbol kříže se rovněž vyskytuje v jiných kulturách a náboženstvích. Výstižným příkladem mohou být egyptský kříž Anch nebo keltský kříž.

Pokud jde o používání symbolu kříže na křesťanských náhrobcích pro označování data úmrtí, jeví se jako nejpřijatelnější kříž latinský. Měli byste si ovšem rozhodně dát pozor na jeho obrácenou verzi, tzv. kříž Sv. Petra, jež bývá spojován se satanismem.

Zdroj: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski | Publikováno: 17. 11. 2020

PolandGermanEnglishCzech