Jak využít přírodní kámen v zahradě, na domě i v interiéru

Bez přírodního kamene bychom se dnes ani nemohli kochat většinou historických architektonických skvostů. Ale že se s tím lidé dříve příliš nemazlili. Například rozebrali rozpadající se hrad a z tohoto kamene začali stavět pro sebe, načež z hradu zbyl jen kopec, často ani ty základy nezůstaly. Tento fakt učinil současným i minulým historikům radost i strastné rýhy na tvářích. Za prvé mají o čem dumat, mudrovat a spekulovat, za druhé je pak mrzí, že hrad již nestojí, kde stál, ale stal se stodolou sedlákovou, farní zdí a chalupou chalupníkovou. Přírodní kámen přitom vlastně nikdy nevyšel z módy, dnes je však nabízen v až neuvěřitelných podobách obkladů, dlažby a dalších prvků pro zahrady, venkovní obklady, ale i do interiérů. Rozebírat sousedův hrad již nemusíte, kamene je dost a v mnoha variantách.

Dlažba a obklady z přírodního kamene si najdou místo v interiérech i exteriérech. Sice jsou dnes nahrazovány výrazně levnějšími a dosti věrnými imitacemi z betonu, ovšem kámen se prostě pozná a navíc je jeho odolnost mnohem větší, stejně jako je každý díl skládačky originálem, zatímco u betonové náhrady (tzv. umělého kamene) se opakují vzory a textury. Prostě jsou tyto prvky vyráběné v šablonách, zatímco přírodní kámen se těží a různými způsoby opracovává. Pravda, dnes již pomocí moderních technologií, kdy je manuální lidská práce minimalizována, ale s podobnými výsledky jako kdysi. A to dokonce již před tisíciletími napříč celým světem.

Široké možnosti využití, vždy originální vzhled

Přírodní kámen nám nabízí široké spektrum možností, jak a kde jej můžeme využít. Jeho hlavní předností je pak vysoká užitná hodnota. Tento ušlechtilý materiál s nenahraditelnými technickými vlastnostmi je prostě jen stěží napodobitelný. Ani kousek kamene na této planetě není zcela stejný. A to samé platí i pro obklady a dlažbu z přírodního kamene a další výrobky. Tvary, barevnost a kresba přírodního kamene jsou neopakovatelné, nenapodobitelné. Obzvláště pak sedimentární horniny (pískovce, vápence) umožňují sledovat řadu geologických procesů, které historicky formovaly vzhled konkrétního kamene.

Přírodní kámen nám nabízí originální, atypická řešení. A na výběr je mnoho druhů přírodního kamene. Kromě zmíněného sedimentárního vápence a pískovce se nabízí například mramor, břidlice, travertin, žula a další materiály. Přírodní kámen je kvalitní, odolný materiál dlouhé životnost, s nízkými nároky na údržbu a schopností výborné kombinovatelnosti s jinými materiály, ať již jde o dřevo, kov, sklo, keramiku a jiné. Je mnohostranně využitelný a poměrně snadno dostupný.

Přírodní kámen je různě opracováván do různých tvarů, velikostí, tlouštěk a barevných provedení. Nabízeny jsou povrchy přírodní, antické a leštěné, formáty nepravidelné i pravidelné, různé rozměry, hrany řezané či sekané. Ještě větší než nabídka typů dlažeb je pak nabídka obkladů.

Zdroj: www.ceskestavby.cz

PolandGermanEnglishCzech