NERO IMPALA® BEZ TAJEMSTVÍ

Po společenských změnách v Polsku v roce 1989 slavil dovážený kámen své vítězství. Černá gabra z Jižní Afriky z oblasti Rustenburg, včetně nejslavnějšího Nera Impaly, si získala nebývalou popularitu. A bylo to z dobrého důvodu. Zcela dominujícím sortimentem ve oblasti produkce kamenických výrobků v Polsku byly v té době náhrobky a je těžké si nepovšimnout, že nejlépe vypadají v černé barvě.
Není bez zajímavosti, že dovoz tohoto kamene v blocích jednu dobu představoval téměř 80% všech bloků dovezených do Polska. Nero Impala byl původně dovážen různými distributory a od roku 2000 je k dispozici v nabídce M + Q.
V průběhu let se toho na polském trhu hodně změnilo. Zásadní význam pro kamenický průmysl v Polsku už dnes nemají ani tak náhrobky, jako spíše stavební průmysl. Jak se ukázalo, černá, se svou nepopiratelnou elegancí, je stále hojně oblíbená, také v architektuře. Z tohoto důvodu jsou africké gabra stále jedním z nejoblíbenějších kamenů na našem trhu. Zdálo by se, že o tomto kameni ví už každý všechno. Ale jste si tím opravdu jisti?
Naleziště
Nero Impala se těží v masivu Bushveld. Tento masiv je více než 2 miliardy let starý a je jedním z nejstarších masivů tohoto typu na světě. Je celý vulkanického původu a rozkládá se na celkové ploše přes 65 tisíc. km2. Vrstvy masivu jsou orientovány pod úhlem 6 až 25 stupňů ve vztahu k centru intruze. Geologický komplex Rustenburg byl vytvořen z plutonických hornin a obsahuje čtyři zóny, z nichž tři jsou ekonomicky významné.
Kritická zóna zahrnuje téměř polovinu světových zásob chromové rudy a největší světová ložiska platinové rudy. Horní (magnetitová) zóna je hlavním zdrojem vanadu. Pro kamenický průmysl je ovšem nejpodstatnější hlavní zóna nacházející se mezi oběma již zmíněnými zónami. Je to místo, kde se dobývají gabronority, především v okolí Rustenburgu.
Jde o hrubozrnné plutonické horniny skládající se z plagioklasů a rovněž z ortopyroxenů a klinopyroxenů. Naleziště také obsahují menší ložiska křemene, magnetitu, apatitu hornblende a slídy.
V hlavní zóně je pět různých subzón, z nichž nejdůležitější pro kamenický průmysl je subzóna C, kterou od ostatních odlišuje zvláštní forma orthopyroxenů. V této subzóně existují orthopyroxeny ve formě obráceného pigeonitu. Díky tomu je Nero Impala horninou vysoké kvality a pevnosti. Tento minerál také ovlivňuje strukturu a velikost zrna. Jeho výskyt je omezen pouze na region Rustenburg-Marikana.
Je třeba také zmínit, že v subzóně B jsou také gabronority s ekonomickým potenciálem, avšak neobsahující tento specifický druh ortopyroxenů.
Navzdory skutečnosti, že minerální složení gabronoritů je konstantní, barvy se liší v závislosti od místa těžby. Tmavší odrůdy se vyskytují v okolí Rustenburgu, světlejší v oblasti Brits. Rozdíly v barvě jsou způsobeny barvou živců plagioklasu. Můžete si všimnout, že některé materiály mají šedomodrý odstín a pro Nero Impala dokonce hnědý. Bílá je také přítomna v materiálech ze sousedních oblastí – například v materiálu Nero Africa.
Zajímavá je mocnost ložisek. Více než 60 % velkých bloků a přibližně 25 % středně velkých bloků se získává v lomech Nero Impala. Příroda má bohužel své vlastní zákony a v těžených blocích se objevují přirozené vady. Z toho důvodu se prodá pouze něco mezi 10–12 % produkce.

Producenti
Historie těžby kamene v regionu Rustenburg je dlouhá. První bloky byly vytěženy ve 40. letech 20. století. Prvním lomem v pravém slova smyslu byl Nell’s Quarry. První název vytěženého gabronoritu bylo Parys. Další lom Springbok byl uveden do provozu v roce 1950. Poté byly otevřeny Taylor (1957) a Cannata (1960). Těžbu zahájilo také mnoho malých, často rodinných dolů.

Rostoucí poptávka po Impale vedla ke vstupu zahraničních investorů a investicím do rozvoje těžební technologie. Prvním významným investorem byl Marlin, následovali Kudu a Kelgran.
Nakonec vstoupila na trh společnost Finstone S.a.r.l. registrovaná v Lucembursku, která má slogan „kamenné financování“ jako součást svojí mise. Po akvizici kontrolních podílů ve společnosti Marlina získala nová společnost také společnosti Minaco Granite and Marble, Kudu Granite Holding, Impala Granite a Natura Stone Quarries. Další důležitou změnou bylo ustavení společnosti JVK prostřednictvím firem Finstone a italské RED Graniti, která převzala kontrolní podíl ve společnosti Kelgran (2004). Tímto způsobem se společnost Finstone S.a.r.l. stala předním produventem gabranoritů v regionu. Jednou ze společností patřících do tohoto holdingu je i společnost M + Q, založená v roce 1932 mající své pobočky po celém světě, včetně Polska.
V současné době produkují lomy Marlin více než 50 tisíc m3 kamene. Kámen se v těchto lomech dobývá pomocí technologie řezání diamantovým drátem.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Dariusz Wawrzynkiewicz | Publikováno: 15. listopadu 2017