Typy přírodního kamene
Typy přírodního kamene
Podle způsobu vzniku můžeme dělit horniny do tří základních skupin: magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné). Magmatické horniny vznikají krystalizací magmatu a jejich struktura se odvíjí od posloupnosti krystalizace a postupného chladnutí taveniny.
Magmatickými horninami jsou granit (žula), žulový porfyr, křemenný porfyr, bazalt (čedič) apod. Sedimentární horniny vznikaly přemísťováním, usazováním a zpevněním zvětralých úlomků, chemickým procesem (srážením z roztoků) nebo také biologickým procesem, při kterém docházelo k usazování vlivem biologického činitele. Obvykle vznikaly na zemském povrchu nebo těsně pod povrchem za poměrně nízkých teplot. Patří mezi ně pískovce, vápence, jílovité břidlice, travertiny apod. Metamorfované horniny vznikaly přeměnou z různých hornin působením vysokých teplot, tlaků a prostředí (činitelům v zemské kůře, kterým byly vystaveny). Podoba kamene je závislá na délce a intenzitě působení těchto činitelů. Patří mezi ně krystalické vápence (mramory), fylity, granulity apod.
Dlaždice z přírodního kamene
Nadčasový vzhled obkladů a dlažeb z přírodního kamene v interiérech i exteriérech z nich činí oblíbený a značně vyhledávaný materiál. Vypadají výborně i po mnoha letech, navíc lze s jejich pomocí vytvářet interiéry moderního i rustikálního vzhledu. A u přírodního kamene se nemusíme omezovat jen na obklady a dlažbu, vytvoříme z něj i různé doplňky a stavební prvky v domě, na domě zvenčí, i v zahradě. Kamenné desky mohou vytvořit stůl u krbu i pracovní desku kuchyňské linky, stejně tak vytvoříme z kamene například schodiště.
Kamenné obklady se mohou stát hlavním designovým prvkem na fasádě i na stěnách v interiéru. Kamenné obklady mohou pokrýt celou fasádu, ale i jen její část, případně pouze sokl. Stejně tak mohou fasádu jen ozdobit na vybraných místech, třeba okolo dveří či oken. Lze jimi též imitovat kamenné zdi, což je aktuální světový trend. Obklady z přírodního kamene navíc slouží jako tepelná izolace, jejich použití obzvláště na fasádách proto zamezuje únikům tepla v zimě a přehřívání interiéru v létě. Lze je též instalovat na zateplovací polystyrenové systémy.
V interiérech najde přírodní kámen své místo v obývacích pokojích, halách, ložnicích, kuchyních, ale i koupelnách a toaletách. Výborně působí třeba jako obklad krbu. Použít lze nepravidelné kusy i pravidelné dlažební a obkladové díly. V zahradách najde uplatnění i okolo bazénů a u bazénových lemů, jako obklad zídek, venkovních krbů, nebo imitace kamenných stěn.
Zdroj: www.ceskestavby.cz