DŁUGOPOLE – ŽLUTÝ A ŠEDÝ PÍSKOVEC
Obliba pískovce z Długopole začala stavbou úseku železniční trati mezi Kladskem a Międzylesím v roce 1875 – úseku plánované trati z Vratislavi do Rakouska.
Na jednu stranu byl tento materiál použit při stavbě tunelů, viaduktů, mostů a nádražních budov, na straně druhé železnice umožnila přepravu tohoto zajímavého kamene také mimo oblast Kladska.
Novodobá historie těžby začíná kolem roku 2000, kdy společnost Piasmar začala se sanací ložiska po předchozí těžbě. V současné době se těžba provádí tradiční metodou bez použití výbušnin a dělení větších bloků se provádí klínovací metodou. Technické parametry umožňují prakticky neomezené možnosti použití Długopole v interiéru i exteriéru. Zpracovává se snadněji než žula, ale mnohem obtížněji než jiné pískovce. Ke zpracování se používají nástroje určené pro žulu, protože nástroje určené pro pískovec se rychle opotřebovávají a přestávají fungovat. Není také vhodný k broušení diamantových nástrojů.
Długopole je světle žlutá, se žlutými pruhy (přítomnost limonitu) v podobě prstenců, tzv. Liesegangovy prsteny. Kusy mají intenzivnější žluté zbarvení prstenů u okraje a světlejší směrem ke středu. Díky tomu lze docílit zajímavých efektů, pokud se vedle sebe umístí desky vzniklé rozřezáním jednoho bloku. V poslední době se objevuje pískovcové lože ve světle šedém odstínu s tmavšími pruhy a strukturálními poruchami v podobě tzv. lamináty.
Zrna dlugopolského pískovce jsou jemná, mírně zaoblená a spojená křemičito-křemencovým pojivem. Díky tomu je materiál velmi tvrdý a jeho vysoká odolnost proti otěru je mezi žlutými pískovci vzácná – při měření odolnosti proti otěru metodou Böhme je tato téměř totožná s odolností strzegomské žuly. Je vhodný pro všechny realizace, při nichž se předpokládá velké zatížení: veřejné budovy, intenzivně využívaná schodiště, podlahy – tam všude vykazuje stejnou trvanlivost a odolnost jako žula.
Materiál je kompaktní a neporézní – lepidlo neprosakuje ani skrz 12 mm tloušťku dlaždic. Tyto vlastnosti umožňují použití vakuových chapadel k přepravě materiálu. Má také nízkou nasákavost, takže se dobře hodí na sokly, protože nenasává vodu z podkladu. Flamed má protiskluzové vlastnosti a lze jej použít na bazény, podlahy a schody. Důležitou vlastností dlugopolského pískovce je jeho minimální anizotropie (variabilita parametrů v závislosti na směru obrábění). Díky tomu lze kámen brousit a opracovávat, aniž by bylo nutné věnovat zvláštní pozornost jeho vrstvení, protože to nemá zásadní vliv na jeho vlastnosti.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Paweł Szambelan | Publikováno: 21. 12. 2020