BÍLÁ POUŠŤ A KŘIŠŤÁLOVÁ HORA

Pracujeme s materiálem, který je cenný mimo jiné tím, jak se po milióny let postupně utvářel. Je to materiál, který respektujeme, protože každý kámen je malým uměleckým dílem. Naše vyspělé technologie jsou leckdy ničím ve srovnání s tím, co dokáže příroda.

 

Zde je jeden příklad. Křišťálová hora zrychlí tep nejednomu geologickému nadšenci. Tak velké množství krystalů kalcitu se nevidí každý den.

 

 

 

Křišťálová hora je místo v Libyjské poušti, přesněji v jedné z jejích částí patřících k Egyptu – Bílé poušti. Bílá poušť vznikla v období pozdní křídy a zdejší krajina je velmi zajímavá. Nacházejí se zde velké vápencové útvary, z nichž dva dokonce dostaly vlastní jména: Hřib a Kuře.

Křišťálová hora, známá též jako Klenot pouště, je jednou z nejvzácnějších hor na světě. Je to hora plná různých krystalů, kterých je zde pohromadě více než 12 druhů. Samotný kopec je typem subvulkanické klenby, která vznikla v období oligocénu před 33 miliony lety.

Geologové o ní mluví jako o „exhumované jeskyni“ – pravděpodobně se jednalo o jeskyni plnou stalagmitů a stalaktitů, která byla pohybem zemské kůry vytlačena na povrch a v důsledku eroze časem přišla o své zakrytí.

Odkryté krystaly již téměř vybledly a studie ukázaly, že se nejedná o krystaly křemene. Pravděpodobně se jedná o krystaly barytu a kalcitu.

Místo bylo zdejším obyvatelům známé již léta a bohužel ho ničili, když zde sbírali kamenný materiál na stavbu silnic. Navíc sem začali přijíždět turisté bažící po suvenýrech. Egyptští vědci si však uvědomili jedinečnost tohoto místa a oblast je již několik let chráněným územím.

Není snadné toto místo navštívit. V okolí nejsou žádná města. Pro zájemce jsou však organizovány speciální prohlídky.

 

 

 

 

 

Zdroj: Kurier kamieniarski

Autor: Kurier Kamieniarski   |   Publikováno: 21. 12. 2020

PolandGermanEnglishCzech