Nad krajinou se vznáší kamení – 2. část

pohled na rezivé kotvení lanové dráhy

Kotvení a přepravní kapacita

Na trase lanové dráhy je umístěno celkem 49 podpěr, nejvyšší podpěra je vysoká 40 m (obr. č. 5), a 8 kotevních a napínacích stanic (obr. č. 7). Z důvodu snadnější manipulace, oprav a údržby není nosné lano o průměru 45 mm (obr. č. 8) na plné a 35 mm na prázdné straně (strana s prázdnými vozíky, které se vrací do Černého Dolu) vcelku, ale je rozděleno do úseků, které jsou vymezeny uvedené kotevní a napínací stanice.

a3

Po trase lanové dráhy se v ideálním případě pohybuje rychlostí 3,15 m/s 265 vozíků (obr. č. 9), vozík váží 450 kg a jeho přepravní kapacita je cca 750 kg, za jednu směnu je lanovka schopná přepravit cca 800 tun vápence. Vzdálenost mezi vozíky je cca 63 m. Vozíky se připojují k tažnému lanu, které je „nekonečné“, pomocí čelistí a vlastní váhy vozíku. To umožňuje připojovat vozíky k tažnému lanu po jejich nasypání nebo vysypání bez nutnosti lanovku zastavovat.

Pohon a ovládání lanovky

K pohonu lanovky je určen elektromotor o výkonu 130 kW umístěný v nakládací stanici. Jeho úkolem je lanovku rozjet, dát ji prvotní impuls k pohybu. S ohledem na samotížnou schopnost lanové dráhy (plná strana přetahuje prázdnou) je potom jeho úkolem lanovku přibržďovat na požadovanou rychlost 3,15 m/s a současně vyrábět elektrický proud pro potřeby provozu Černý Důl.

a1

Obsluhu lanové dráhy v nakládací stanici tvoří 3 pracovníci: strojník, který spouští a vypíná lanovku a kontroluje její chod pomocí instalovaných kontrolních a měřicích zařízení, pracovník, který nasypává vozy a pracovník, který provádí běžnou údržbu, průběžný úklid pracoviště a kontrolu zásobníků vápence. Ve vykládací stanici tvoří obsluhu 2 pracovníci, jeden otáčí a zajišťuje vozy po vysypání vápence do násypky, obsluhuje vozy a druhý opět provádí běžnou údržbu a průběžný úklid pracoviště. Všichni pracovníci, jak v Černém Dole, tak i v Kunčicích, se na uvedených pracovištích po cca 1 hodině střídají.

Ovládání lanovky je zajišťováno pomocí GSM sítě a SIM kartami, obsluhy ve stanicích se domlouvají pomocí telefonů nebo radiostanic.

Legislativa, kontroly a monitoring

Kromě běžných právních předpisů se montáž, údržba, opravy a provoz nákladní lanové dráhy řídí normou ČSN 27 3205 platnou od 1. 7. 1967. Norma stanoví rozsah a termíny kontrol nosných lan (poškození „Z“ zámků, kterými je duše lana opletena), tažného lana (úbytek průměru lana a počet zlomených drátů) a dále kontroly podpěr, kotevních a napínacích stanic, technických zařízení umístěných ve stanicích apod.

Během provozu je lanová dráhy kontrolována pomocí kamer, které jsou umístěny u podpěr č. 14 a č. 33 a pomocí čipu, který je umístěný na každém voze a snímaný na vybraných podpěrách. Tento systém umožňuje informovat strojníka o případné ztrátě vozu na trase případně jiných havarijních stavech.

Zdroj: Lomy a těžba

PolandGermanEnglishCzech