NERO IMPALA® VE VARIANTÁCH – 1. část

Říjnové číslo Kuriera Kamieniarského z loňského roku popsalo pravděpodobně nejpopulárnější materiál, který je i přes plynoucí čas stále velmi vyhledávaný polskými kameníky. Samozřejmě mluvíme o Impale. Shrňme si geologické otázky a historii těžby tohoto gabra.
Tentokrát představujeme jednotlivé těžební lokality a materiály z nich pocházející. Nejprve 4 naleziště – zbytek bude popsán v následujícím článku.
Naleziště Marikana
Tento lom byl otevřen v roce 1971 společností Kudu Granite a převzata skupinou Marlin Group (jejíž součástí je společnost M + Q působící v Polsku) v roce 1997. Rozkládá se na ploše 945 ha. V současnosti se těžba provádí v lomech označených jako B12, L a T4
Vytěžený materiál se vyznačuje rovnoměrností průměrné velikosti a struktury zrna. Podle geologických údajů může být ložisko využíváno ještě 30 let. V současné době je těžba asi 9 000 m3, z toho 60 % vytěženého materiálu je klasifikováno jako KM (střední). Získané bloky mají velikost až 200 × 100 cm, 70 % kamene je vhodných pro řezání.
Naleziště Minaco
Těžbu zahájila společnost Minaco v roce 1994. Marlin Group vlastní naleziště od roku 1996. Těžba se rozkládá na ploše 690 ha.
Otevřené lomy jsou označeny jako: B West, A7 a A7 Central.
Stratigrafický stav v těžebních lokalitách vede k malému počtu oikrystalů odrážejících světlo. Jedná se o velmi vyhledávaný materiál označený díky jednotné barvě kamene jako Nero Impala. Zdroje se odhadují na 30 let těžby. Aktuální těžba v lomu je 10 000 m3.
Asi 20 procent materiálu je klasifikováno jako středně tmavé (M-KMD), 60 procent jako střední (M-KM). Vzhledem k tomu, že naleziště bylo jen málo odkryto (cca 10 % povrchu), je k řezání vhodných pouze 55–60 procent získaných bloků. Těžené bloky jsou ve střední (200 × 100 cm) a menší kategorii.
Naleziště Springbok
Toto je jedno z nejstarších nalezišť. Využívání ložiska začalo v 50. letech. V důsledku transformace vlastnictví v roce 1997 bylo převedeno do skupiny Marlin Group. Těžbu zde dříve prováděly společnosti: Transvaal Granite, Impala Granite a Kudu Granite. Současná těžební oblast pokrývá 575 ha a v budoucnu ji lze rozšířit o 350 ha sousední žuly Transvaal Granite. Těžba se provádí ve dvou skalních lomech: ve starším ze šedesátých let označeném značkou „F“ a v mladším otevřeném v roce 1994 „E“.
Je zajímavé, že naleziště „E“ je jedním z největších blokových kamenných dolů na světě.
Černý gabronoryt, který se zde těžil, byl původním nositelem jména Nero Impala – tento materiál prodávala společnost Impala Granite. Díky jeho tmavé barvě je vysoce ceněn v odvětví výroby náhrobků.
Roční produkce je asi 18 000 m3. Zdroje se odhadují na 40 let provozu. 40 procent získaného materiálu je klasifikován jako tmavý (IN). Většina kamenů je středně tmavých (SKD) a středních (SK) barev. Vytěžené bloky jsou v rozměrech 200 × 100 cm.
Naleziště Taylor
Těžba v tomto ložisku byla zahájena v roce 1957 společností Taylor’s Granite. Od roku 1997 patří těžební plocha o velikosti 1076 ha do skupiny Marlin. Těžba se provádí v lomu označeném jako T7.
Těžený kámen je svými vlastnostmi a vzhledem podobný materiálu z ložiska Springbok. Z tohoto důvodu jsou kameny z těchto nalezišť často zaměňovány – zejména ty světlejší.
V současné době je těžba nepatrných 2 500 m3, ale existují vyhlídky na její růst. Zásoby naleziště by měly být dostatečné pro 50 let těžby. Většina vytěženého materiálu je střední velikosti (GA). Získávají se střední a menší bloky.

Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Dariusz Wawrzynkiewicz | Publikováno: 07. května 2018