STAROVĚKÝ SACSAYHUAMÁN: ĎÁBLOVA PEVNOST ODOLÁ I ZEMĚTŘESENÍ! JAK JI POSTAVILI?

příroda

Jižní Amerika je země zaslíbená záhadám a tajemným místům. Jedním z nich je i Sacsayhuamán, pradávná stavba mamutích rozměrů, kterou španělští dobyvatelé považovali za satanovo dílo.

 

Kdybychom chtěli postavit něco podobného, pořádně bychom se zapotili i s použitím moderní techniky. Je podivuhodné, jak Inkové před mnoha staletími dokázali dopravovat a usazovat s milimetrovou přesností kamenné bloky o váze stovek tun. Je to tak neuvěřitelná představa, že řada lidí věří, že jim při stavbě Sac­sayhuamánu pomáhala nějaká cizí síla.

 

Geniální stavebníci

Klenot se skrývá v Peru v nadmořské výšce téměř tří a půl tisíce metrů. Leží na severním okraji města Cuzco, někdejším centru incké říše. Hlavní část zdí indiáni postavili někdy ve 14. století, ale první terasa se tam podle všeho tyčila už někdy kolem roku 1100.

Sacsayhuamán se nejvíce podobá třístupňovým hradbám, které mají na délku několik set metrů. Původně byly ještě mnohem delší a na nich stály další stavby. Když na místo dorazili španělští dobyvatelé, odmítali uvěřit, že něco takového mohli vytvořit lidé, a považovali vše za dílo samotného ďábla.

„Na hradbách stojí dvě válcové věže a řada dalších domů. Kamenné bloky k sobě přiléhají tak dokonale, že mezi ně nelze strčit čepel nože,“ napsal ve svých poznámkách Pedro Pizarro, bratr slavného dobyvatele Franciska.

Mezi kvádry, z nichž ten největší má rozměry 5 x 5 x 4 metru, navíc není spojovací hmota. I díky tomu odolaly staletím a častým zemětřesením. Při otřesech půdy jen nadskočí.

 

Rozum v koncích

Největší zkázu Sacsayhuamánu přinesli dobyvatelé. Jako satanovo dílo se ho snažili srovnat se zemí. Vrchní stavby rozebrali a materiál použili mimo jiné na stavbu kostelů. S většinou obrovských kvádrů ale nedokázali pohnout.

 

Dodnes se vedou spory, jak Inkové obří zdi vztyčili. Kameny podle všeho dopravovali z 15 kilometrů vzdáleného lomu, ale nad jejich zručností, vynalézavostí a úsilím zůstává rozum stát. Odhaduje se, že stavba ve 14. století trvala nejméně 70 let a pracovalo na ní 30 tisíc dělníků. Otázkou je proč. Sacsayhuamán sice připomíná pevnost, ale podle vědců to nebyl jeho hlavní účel. Spíše šlo o jakýsi „Dům Slunce“, tedy místo s náboženským významem. Archeologický výzkum ještě není u konce a badatelé připouštějí, že je zřejmě čeká ještě řada překvapivých nálezů. Možná někde narazí i na UFO. Další teorie totiž mluví o tom, že šlo o mimozemskou základnu či odpalovací rampu.

 

 

Zdroj: National Geographic

Autor: Tomáš Mrzena 28. 7. 2020

PolandGermanEnglishCzech