VÝLET S OTCEM PŘINESL FOTOGRAFIE, KTERÉ BEROU DECH

Brad Goldpaint je americký fotograf, který se specializuje především na fotografie oblohy. Umí to skvěle, to se musí přiznat.

 

Sérii fotografií, které můžete vidět v galerii, pořídil v americkém národním parku Arches (neboli Oblouky) v Utahu. V této oblasti je asi dva tisíce přírodních oblouků z kamene – nejslavnějším je „Delicate Arch“. Lidé zde žili už v době před 10 000 lety– zřejmě právě kvůli těmto podivným přírodním útvarům.

Fotograf se sem vydal na výlet se svým starým otcem; původně ani ne tak pracovně, jako spíš kvůli společně strávenému času s člověkem, kterého vidí méně často, než by chtěl. Podmanivá příroda parku ho ale natolik okouzlila, že začal fotit. Nejprve se pokoušel v noci nafotit právě slavný Delicate Arch – ale odešel s nepořízenou. Během noci zde fotí tolik dalších lidí, že prakticky není možné udělat snímek, aniž by na něm neběhaly další osoby s fotoaparáty, nebo aby obraz nenarušovaly jejich blesky.

Smůlu měl i u dalšího známého oblouku Double Arch – když k němu dojel, začalo se zatahovat nebe a hvězdy se ztratily. Fotograf se ale nevzdal. Výlet si prodloužil o několik dalších dní a trpělivě čekal, až se v noci hvězdy ukážou v podobě, jakou by chtěl.

 

Trpělivost přináší hvězdy

A měl štěstí. Hned další noc byla obloha natolik jasná, že se dala pouhým okem nádherně vidět Mléčná dráha – čistý vzduch bez světelného znečištění nabízí v Utahu oblohu v podobě, jakou z měst už dávno neznáme. Výsledky můžete obdivovat v galerii.

Goldpaintovy fotografie se okamžitě staly hitem – za fotografii dne je vyhlásila nejen NASA, ale i americký National Geographic a server Earthshots.org. Z táboření s otcem se tak stal největší úspěch Goldpaintovy kariéry… Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout přímo na fotografových stránkách.

Národní park Archem je otevřen pro veřejnost sedm dní v týdnu, 24 hodin denně.

 

 

Zdroj: National Geographic

Autor: kar / Foto: Isifa 25. 11. 2011

PolandGermanEnglishCzech