V SOUVISLOSTI SE… STRATEGIÍ

„Profesionalita není sama o sobě. Rodí se z vášně. Profesionalita přináší kvalitu a kvalita je v životě luxus.“ (Jacek Walkiewicz, Plná síla možností).

 

V únoru byly zahájeny práce na novém definování strategie Polského kamenického svazu. Vzhledem k velké rozmanitosti segmentů kamenického trhu a rozdílům ve specifikách jednotlivých firem patřících do sdružení není definování strategie vůbec jednoduché a vyžaduje další úvahy.

Začátek je jednoduchý, jedná se o otázku, kterou si kladou členové, potenciální členové, příznivci i odpůrci. Přesněji řečeno, existuje více formulací této otázky („Co z toho budu mít?“, „Není moje firma příliš malá?“, „Mohu si to dovolit?“), ale prakticky vždy se dá shrnout do této: „K čemu potřebujeme svazy?“.

Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí. Někdy se týkají očekávání, jindy již získaných výhod. Jedni proto zdůrazňují, že organizace vytváří společenství, společenství usnadňuje tok informací, což následně rozvíjí spolupráci. Další odpovědí je potřeba profesního rozvoje a vzdělávací nabídky, kterou lze rozvíjet na úrovni oborových organizací. Častou odpovědí bylo vytvoření místa a skupiny, která může pomoci s řešením různých problémů, s nimiž se v našich firmách setkáváme. Prakticky každý, kdo promluvil, zdůraznil potřebu a úlohu integrace. A konečně, jako nejobecnější efekt, je tu snaha o zvýšení prestiže kamenické profese, a to nejen z hlediska naší vlastní činnosti, ale v širším smyslu i celého odvětví.

Jak tedy definovat strategii naší organizace? Jaká vize způsobuje, že tak rozdílná očekávání, přínosy a koncepty dovolují různým společnostem, aby si sem našly cestu? Snad nejlépe to vystihují dvě slova, která tento vztah definují nejobecněji a zároveň nejpřesněji. Je to platforma pro spolupráci.

Tím, že jsme definovali roli svazu právě jako platformu pro spolupráci, umožňujeme členům organizace sledovat velmi rozdílné cíle, a to na základě zkušeností, obsazovaného segmentu trhu, velikosti podniku, lokality a mnoha dalších faktorů. Navzdory rozdílům lze všechny cíle seskupit do několika málo oblastí: vzdělávání, spolupráce, integrace a propagace. Z těchto čtyř oblastí však vyplývají hlavní směry činnosti. V oblasti vzdělávání jsou to: potvrzování odborné kvalifikace, zvyšování kvalifikace pořádáním kurzů a školení, organizace odborné praxe, příprava učebnic a učebních materiálů.

Spolupráce B2B zahrnuje činnosti v oblasti usnadnění toku informací, propagace kooperace a sdílení zdrojů, sdílení šablon smluv nebo normalizace.

Integrační oblastí činnosti svazu by měla být iniciace a organizace oborových setkání (kongresů, sjezdů), podpora vytváření tematických sekcí, místních projektů, budování profesní identity a péče o dědictví kamenického řemesla.

Poslední oblastí činnosti je propagace. Jedná se o velmi důležitou a rozsáhlou oblast, která zahrnuje mnoho činností. Propagace musí být na jedné straně zaměřena dovnitř, aby se myšlenka sdružení dostala k více firmám a přesvědčila je o našem oboru. Na druhé straně, což je mnohem důležitější, bychom měli znásobit své úsilí při propagaci kamenictví a materiálů používaných v kamenictví.

Prezentované oblasti a z nich vyplývající směry činností jsou prvním návrhem a pouze nejdůležitější body. Všechny, zejména členy Polského kamenosochařského svazu, ale i ty, kteří nejsou jeho členy, vyzývám, aby se zapojili do diskuse o tom, jak a s jakými prostředky bychom měli realizovat úkoly, které před námi stojí. Budu vděčný za každý hlas a příspěvek k budování efektivního a silného kamenického svazu. Kontaktní údaje naleznete na adrese www.kamieniarze.org.pl.

 

 

Zdroj: Kurier kamieniarski

Autor: Krzysztof Skolak PZK   |   Publikováno: 2. 3. 2021

PolandGermanEnglishCzech