NÁHROBEK, JAKÝ NEMÁ OBDOBY
Součástí prohlídek měst jsou často i místa posledního odpočinku. Není divu, vždyť zde bývají uloženy ostatky osobností, které se zapsaly do světových dějin, literatury nebo umění. Jsou to také místa, kam velcí sochaři umístili svá díla na památku těchto velikánů.
Jsou mezi nimi sochařské skvosty a také mimořádně originální památníky. Jedním z takových míst je obecní hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois nedaleko Paříže. Jedná se o pravoslavný hřbitov, kde je pohřbeno 15 000 ruských emigrantů, převážně uprchlíků z Ruska po Říjnové revoluci, a jejich potomků. Na hřbitově je pohřbeno mnoho významných osobností. Mezi nimi slavný režisér Andrej Tarkovskij, nositel Nobelovy ceny za literaturu Ivan Bonin, kníže Felix Jusupov, spoluautor atentátu na Raskuputina.
Je tam také pohřben jeden z největších tanečníků baletní historie – Rudolf Nurejev. Tento umělec uprchl na Západ v roce 1961. Nakonec nastoupil do baletu Pařížské opery, jejímž ředitelem se stal v roce 1983. V roce 1993 zemřel na AIDS. Jeho náhrobek navrhl jeho italský přítel Ezio Frigerio, s nímž se seznámil, když ten navrhoval scénografií pro balet Romeo a Julie.
Návrh náhrobku odkazuje na původ tanečníka, který pocházel z muslimské tatarské rodiny, a na Nurejevovu vášeň pro sbírání krásných koberců a starožitných textilií. Náhrobek tvoří především mozaika, která vypadá jako koberec. Práce je velmi realistická. Tento náhrobek je jednou z hlavních atrakcí tohoto hřbitova. Neobvyklý koncept i dokonalé provedení stojí za pozornost.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Kurier Kamieniarski | Publikováno: 3. 3. 2021